Мінськ шантажує Москву видачею росіян Києву

Мінськ шантажує Москву видачею росіян Києву

Заарештованим в Білорусі за підозрою в тероризмі росіянам може загрожувати щось гірше, ніж 20 років в’язниці.

СБУ має намір зажадати у Мінська видачі «бойовиків», яких в Києві вважають українськими громадянами. Мінськ тим часом знаходить нові джерела «російського втручання», заявляючи про диверсантів з Пскова. Чи видасть Лукашенко Україні воювали в Донбасі росіян і якою буде відповідь Москви?

Білоруська влада визначили джерела зовнішньої – точніше, російської загрози. У четвер держсекретар Ради безпеки Білорусі Андрій Равков виступив на екстрено скликаному засіданні республіканського Центрвиборчкому і заявив – під Псковом і Невелем підготовлені «два угруповання», які нібито будуть закинуті в республіку, щоб «робити революцію».

Невель – райцентр на півдні Псковської області, практично на кордоні з Вітебської областю (відстань до найближчого білоруського містечка Езерище – трохи більше 20 кілометрів). Власне, від Пскова до кордону з найближчим білоруським регіоном, Полоцької областю, більше 200 км.

Оприлюднення «зловісних планів» по ​​ввезенню російських «угруповань» з Пскова прозвучало на тлі швидко розкручується історії з арештом в Мінську групи росіян – проти яких порушено кримінальну справу про підготовку терористичних актів в Білорусії. Нагадаємо, в середу в Білорусі затримали 33 громадян Росії, 32 людини з яких, як стверджується, є бійцями приватної військової компанії (ПВК) Вагнера. Білоруська сторона підозрює, що вони планували дестабілізувати обстановку в республіці. Затримані, знову ж таки за словами Равкова, почали давати свідчення.

Як напередодні відзначи деякі ЗМІ, однією з версій появи в Білорусі «росіян в одязі стилю мілітарі» було те, що Мінськ використовується «вагнеровців» як перевалочний пункт для перекидання в інші країни – переважно африканські.

«Але інформацію про якісь угрупованнях в Псковській області правоохоронці передають Лукашенку, щоб той міг це використовувати в своїх політичних інтересах, – зауважив експерт. Версію слідства фактично озвучили на засіданні білоруського ЦВК, куди викликали кандидатів на президентських виборах 9 серпня. «Дії бойовиків», які, як стверджується, знаходяться на території країни, можуть бути спрямовані на масові заходи, які проходять напередодні президентських виборів, передав слова Равкова, кандидат в президенти Андрій Дмитрієв. Загрозу прямо пов’язали з затриманими напередодні росіянами.

Раніше глава білоруського Радбезу Равков стверджував, що на території Білорусі можуть перебувати до двохсот «бойовиків». Одночасно білоруська сторона активно використовує версію донбаського походження «бійців ПВК Вагнера». Одного з затриманих ЗМІ визначили як снайпера з Донбасу. Колишній бойовик ДНР Захар Прилепин підтвердив факт знаходження серед затриманих кількох людей, які воювали разом з ним на Донбасі.

Як заявив білоруський адвокат Олександр Пильченко, затриманим може загрожувати покарання у вигляді позбавлення волі до 20 років в білоруських тюрмах. Але не виключено, що в’язниця може виявитися українською.

Напередодні джерело агентства «Інтерфакс» повідомило, що частина затриманих «бойовиків» формально має два громадянства – російське і українське. При цьому джерело вказало, що по суті ці люди втратили громадянство України при отриманні російського паспорта. У четвер прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що Москва не визнає українського громадянства затриманих в Білорусі громадян Росії.

Проте, після екстреного засідання білоруського Радбезу і ще більш екстреного виклику послів Росії та одночасно України в МЗС Білорусі стало зрозуміло, що є ризик видачі захоплених росіян Києву. Тим більше, що в четвер Служба безпеки України (СБУ) повідомила про те, що ініціює запит в офіс генерального прокурора про екстрадицію затриманих у Білорусі громадян, серед яких нібито є українці.

У Держдумі вже закликали звернути увагу на небезпеку, що загрожує росіянам передачею з рук на руки СБУ або відомству Арсена Авакова.

«Якщо Білорусь видасть затриманих росіян Україні, це буде вкрай недружній крок по відношенню до Росії», – сказав ЗМІ голова комітету Держдуми у справах СНД Леонід Калашников. – Сподіваюся, що цього не станеться. Москві потрібно прийняти всі зусилля, щоб своїх громадян витягнути з Мінська. Якщо до них є питання, то розслідувати цю справу і судити їх потрібно тут, в Росії».

«Звичайно, потрібно застерігати гарячі голови, які є в будь-якій державі. Якщо вони все ж підуть таким шляхом, потрібно вживати певних заходів по відношенню до таких дій», – додав Калашников.

На його думку, у Росії немає причин намагатися повалити чинного главу республіки Олександра Лукашенка. “Відносини між нашими країнами об’єктивно хороші. Чому нам повинен заважати Лукашенко? Навіщо Росії скидати його? Нам це невигідно. Якісь люди могли в цьому брати участь, але це зовсім не обов’язково влада”, – підсумував депутат.

Кому вигідне нинішнє нагнітання пристрастей, так це Лукашенку – для досягнення максимально переконливої ​​перемоги на майбутніх виборах, зазначив політолог Баширов. До своєї користі намагається звернути цю історію і українська сторона, додав експерт. Ще напередодні український сайт «Миротворець» заявив, що на момент затримання в Мінську, 24 росіянина з 33 вже були в базі сайту.

Зараз Україна, звичайно, буде вносити вимогу про видачу затриманих росіян Києву, прогнозує політолог. «Але Білорусь буде “уважно” цей варіант вивчати, тому що це додатковий спосіб тиску на Росію, – вказав співрозмовник. – Видача можлива тільки в тому, випадку, якщо буде представлена ​​виразна доказова база, і якщо цей крок буде відповідати міжнародному праву. Ні першого, ні другого ми поки і близько не спостерігаємо».

Поділитись