Прес-секретар президента України Володимира Зеленського Юлія Мендель заявила про існування “української російської мови”, яку назвала частиною культурного розмаїття країни.
“Українська мова, як і ідентичність, – це куди більше явище, ніж виключно протистояння Росії. І в цьому наше поки ще неусвідомлене багатство. А російська, точніше, українська російська, – це частина культурного розмаїття нашої країни”, – сказала вона в ефірі українського телеканалу “Дім”, створеного для жителів непідконтрольних територій України.
“І зараз, і раніше росіянин не був і не є власністю виключно Росії. Англійська мова використовуєть в різних країнах і, мабуть, на всіх континентах. Але Британія не вважає її лише своєю. Так і Росія не є монополістом на російську мову”, – пояснила свою позицію прес-секретар.
“Мова – це безумовний символ сучасної України, який занадто часто окремі політики відверто використовують для організації своїх спекуляцій і конфліктів, особливо в гонитві за виборцями на найближчі вибори, – зазначила вона. – Чим вони ближче, тим більше агресивного завзятості в прагненні зіштовхнути лобами українців, які розмовляють українською з російськомовними українцями”.
Прес-секретар Зеленського також визнала, що після “прийнятого в розпал передвиборної гонки 2019 року закону про мову [про забезпечення функціонування української мови як державної] вся країна так і не заговорила українською”.
Раніше міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков висловив думку, що російська мова і російська мовна культура значною мірою належать і українцям теж. Він також запропонував поширювати мовлення російськомовних українських телеканалів по всьому світу. Пізніше він також додав, що українська влада повинна розвивати російську мову для ведення пропаганди на зовнішню аудиторію з метою протистояння Росії.
Закон про мову
З 16 січня 2021 року на Україні вступила в силу норма закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”, прийнятого 25 квітня 2019 року, про обов’язкове використання української мови для сфери споживання. З цього часу всі постачальники послуг незалежно від форми власності зобов’язані обслуговувати і надавати інформацію про товари і послуги споживачам виключно державною мовою. За порушення норм закону передбачені санкції: за перше – попередження, за друге протягом року – штраф від 5 100 до 6 800 гривень (від $ 180 до $ 242).
Стежити за дотриманням мовних норм в країні повинні представники уповноваженого із захисту державної мови в регіонах, а також громадські активісти та небайдужі громадяни, які фіксуватимуть порушення і надсилати їх в офіс уповноваженого.