“Нормандський формат” має бути обов’язково збережений.
Таке переконання президент Франції Емманюель Макрон висловив напередодні паризької зустрічі політичних радників переговорного формату Франції, Німеччини, Росії та України.
Дискусії політрадників “четвірки” відкриються у французькій столиці в середу опівдні за паризьким часом (14:00 за київським часом).
Виступаючи в Берліні після переговорів з федеральним канцлером ФРН Олафом Шольцем, президент Франції висловив категоричну незгоду з думкою тих із присутніх журналістів, які стверджували, що чотиристоронній формат з українського врегулювання “не приносить користі”. За його словами, “ніколи не слід відмовлятися від каналів дискусій та діалогу”. Хоча результати цього переговорного процесу, започаткованого в Нормандії влітку 2014 року, не відповідають, за визнанням Макрона, “рівнем очікувань” Парижа та Берліна, він застеріг від його згортання. “Відмовитися від продовження означало б визнати, що політичне рішення більше не перебуває на столі переговорів”, – попередив він.
За словами французького президента, “працювати в цьому форматі слід невпинно”. За оцінками Макрона, зустріч на рівні глав держав та урядів чотирьох країн у грудні 2019 року в Парижі “дала можливість серйозно просунутися вперед”. Він позитивно оцінив перспективи майбутніх нарад. “Зустріч у середу наших політичних радників, як перспектива нової зустрічі, яка цього разу буде організована в Німеччині, створюють, на мій погляд, позитивні очікування і дають можливість відновити процес”, – зауважив він.
На підтвердження своєї думки лідер Франції послався на “жести доброї волі”, зроблені, на його думку, Києвом щодо проекту закону, який “справедливо критикувався Росією”. Він не уточнив, про який саме проект йдеться. У понеділок кабінет міністрів України на позачерговому засіданні відкликав із Верховної ради законопроект про перехідний період на непідконтрольних територіях Донбасу. Президент Росії Володимир Путін заявляв, що ухвалення законопроекту означає фактичний вихід України в односторонньому порядку з мінського процесу, тому що всі положення документа суперечать Мінським угодам. Аналогічної думки дотримуються у керівництві Донецької та Луганської народних республік.
Французький лідер особливо наголосив на задачі створення нової позитивної динаміки. “Я думаю, що важливо продовжувати розмову у нормандському форматі. Адже це єдиний політичний формат та єдиний спосіб зберегти процес”, – вважає він.
Макрон окремо зупинився на переговорах між США і Росією, що почалися нещодавно, про стратегічну стабільність. Він однозначно відповів на запитання, чи Франції вважає їх проведення позитивним, але стримано відгукнувся про їх результативність. “Дуже добре, що США ведуть таку дискусію з Росією, – зауважив він. – Чи вона дала хороші результати на нинішній стадії? Я їх не бачив”.
За словами Макрона, “дискусія з Росією – це завжди важко”. Він заявив, що може констатувати це на власному досвіді, розпочавши таку дискусію у 2019 році. “Важливо, проте, зберігати канали дискусії, – зауважив він. – Саме тому [колишній федеральний канцлер Німеччини Ангела Меркель] і я кілька місяців тому вирішили підштовхнути європейців до відновлення структурованого діалогу з Росією”.
У цьому ж контексті Макрон зазначив, що планує провести вранці 28 січня телефонну розмову із президентом Росії Володимиром Путіним. Одна з учасниць конференції неправильно витлумачила його слова про майбутній франко-російський контакт. Вважаючи, що йдеться про візит французького президента до Росії, вона поцікавилася, “чи не планує він запросити в таку поїздку до Росії та федерального канцлера Шольца”.
Як підкреслив Макрон, йдеться у цьому випадку не про поїздку до Москви, а про телефонні переговори. Проте він не відкинув ідею франко-німецького тандему. “Якщо якось ми плануватимемо такий візит, я думаю, що запропонований вами формат цілком доречний, – зауважив президент”.