Королівська вчена рада Таїланду перейменувала Бангкок у Крунг-Тхеп-Маха-Накхон

Королівська вчена рада Таїланду перейменувала Бангкок у Крунг-Тхеп-Маха-Накхон

Відтепер столиця Таїланду, місто Бангкок в офіційних документах іменуватиметься як Крунг-Тхеп-Маха-Накхон (Місто Ангелів – Велика Столиця) – таке рішення оголосила Королівська вчена рада Таїланду.

Нововведення призвело до сказу громадян країни, які влаштували бурю протесту. Поки що у соціальних мережах.

Народне обурення досягло такого розпалу, що влада Таїланду випустила спеціальне роз’яснення, в якому сказано, що саме так місто називалося завжди, і забороняти звичне «Бангкок» ніхто не збирається – стару назву можна буде вживати у неофіційній обстановці. Крім того, навіть у офіційних документах цю назву можна буде ставити у дужках після затвердженого.

Втім, влада лукавить, оскільки повна назва міста, відомого як Бангкок тайською мовою звучить куди як довше: «Місто ангелів, велике місто, місто — вічний скарб, неприступне місто Бога Індри, велична столиця світу, обдарована дев’ятьма дорогоцінним камінням, щасливе місто , Повний достатку грандіозний Королівський Палац, що нагадує божественну обитель, де царює перетворений бог, місто, подароване Індрою і побудоване Вишвакарманом».

Причому навіть цей варіант не зовсім повний – через архаїчність оригіналу сенс цілих шматків назви вислизає не тільки від перекладачів, а й від місцевих старожилів. І тому від них було прийнято відмовитись.

Не дивно, що повна назва міста внесена до книги рекордів Гіннеса як найдовша.

Школярів у Таїланді змушують вивчати офіційну назву столиці, після цього жителі держави із цим «багатослів’ям» практично не стикаються.

Звична для нас назва «Бангкок» стала для столиці Таїланду офіційною у 2001 році.

Та й сам Таїланд отримав свою сучасну назву лише наприкінці 30-х років минулого століття. А до цього було королівство Сіам, що назавжди залишило у мові «сіамських близнюків» і «сіамських кішок».

Втім, зміна назв цілих країн не така вже й рідкісна справа. Досить згадати королівство Свазіленд у Південній Африці, яке стало у 2018 році Есватині; Бірму, що в 1989 році перетворилася на М’янму; Камбоджу, яка деякий час була Кампучією, або африканську країну Буркіна-Фасо, до 1984 року називалася Верхня Вольта.

Про міста й казати не доводиться. Так український Луганськ, побувавши Ворошиловградом, знову став Луганськом, Дніпропетровськ у світлі декомунізації перетворився на Дніпро, а столиця Казахстану взагалі змінювала назву багато разів: Акмолінськ – Цілиноград – Акмола – Астана – Нур-Султан.

Поділитись