Влада України підготувала проект створення системи “перехідного правосуддя” на випадок повернення під владу Києва непідконтрольних територій Донбасу.
Про це повідомило видання “theБабель”, в розпорядження якого потрапив проект основних положень цього документа, підготовленого в загальних рисах.
За даними видання, проект під назвою “Основи державної політики захисту прав людини в умовах подолання наслідків збройного конфлікту” розроблений робочою групою з реінтеграції Донбасу за президента України.
Ініціативу розробки концепції “перехідного правосуддя” висунув на початку жовтня сам глава держави Володимир Зеленський. При цьому він пояснив, що дії такого “правосуддя” будуть поширюватися на Крим і Донбас. Однак в тексті документа, опублікованого “theБабель”, розглядається тільки Донбас.
Як передбачуваних завдань “перехідного правосуддя” автори концепції називають покарання винних у злочинах, скоєних під час збройного конфлікту, відшкодування шкоди потерпілим, “відновлення правди”, тобто розслідування “найбільш резонансних злочинів”, а також запобігання подібних конфліктів у майбутньому. “TheБабель” зазначає, що концепція “перехідного правосуддя” обговорювалася 20 листопада на нараді за участю генпрокурора України Руслана Рябошапки, його заступника Гюндуз Мамедова і членів робочої групи по реінтеграції при президенті. Повідомляється, що, після того, як документ схвалить комісія з питань правової реформи, концепцію своїм указом затвердить Зеленський.
Вимагати виплат від Москви
У проекті документа стверджується, що влада має намір судити за кримінальними статтями винних у військових злочинах, злочинах проти людяності і порушеннях прав людини, скоєних по обидва боки лінії розмежування. Передбачається також розробити закони про люстрацію всіх керівників Донецької і Луганської народних республік, а також депутатів, суддів, силовиків, держслужбовців, причетних до порушень прав людини. Особи, які не пройшли люстрацію, не зможуть займати керівні державні посади і очолювати держпідприємства протягом терміну, який буде визначений спеціальним законом.
З тексту випливає, що теоретично до відповідальності можуть бути притягнуті і українські силовики, і посадові особи, однак розслідуванням будуть займатися органи, створені українськими властями без участі республік Донбасу, які Київ не визнає.
Крім того, проект передбачає створення кабміном України спеціального органу, який буде вирішувати, кому і в якому обсязі відшкодовувати шкоду від конфлікту в Донбасі. Для компенсації моральної шкоди передбачається створити реєстр загиблих, поранених, зниклих без вести, полонених і заручників. Для відшкодування економічних і фінансових втрат автори проекту припускають створити реєстр матеріальних збитків.
Для виплати компенсацій планується створити спеціальний фонд, який буде формуватися за рахунок коштів держбюджету, благодійних фондів та міжнародної допомоги. Автори концепції вважають, що в фонд будуть перераховуватися гроші, які Україна через міжнародні суди отримає від “країни-агресора”.
Передбачається також створення спеціального незалежного органу, який, на думку української влади, повинен буде “відновити правду” про події, що відбувалися під час збройного конфлікту в Донбасі. Зразком послужить Комісія правди і примирення, що діяла в ПАР після демонтажу режиму апартеїду, а також подібні комісії в країнах Латинської Америки і Європи. Цей орган буде складатися з українських і закордонних експертів, які, як передбачається, будуть розслідувати “найрезонансніші злочини, вчинені під час конфлікту на Донбасі”. Влада України обіцяє, що комісія не буде залежати від них.
Автори проекту вважають, що для запобігання конфліктів в майбутньому Україна повинна ратифікувати Римський статут, на підставі якого діє Міжнародний кримінальний суд. Українська влада сподівається, що подібний крок дозволить їм звернутися в суд для пред’явлення звинувачень воєначальникам, посадовим особам, депутатам і президенту “країни-агресора”. Раніше Україна підписала, але так і не ратифікувала Римський статут.