Індія і Китай опинилися на межі війни

Індія і Китай опинилися на межі війни

Високо в Гімалаях в умовах найнебезпечнішого за останні десятиліття протистояння між змагаються азіатськими наддержавами індійські і китайські війська підтягнули до кордону підкріплення, артилерію і бронетехніку, задіявши понад 100 тисяч військовослужбовців.


В умовах, коли на індійській території знаходяться тисячі китайських військовослужбовців, і переговори по врегулюванню конфлікту, зайшли в глухий кут, дві найбільші армії світу протистоять один одному на висотах вище п’яти тисячі метрів і при температурі, що опускається до мінус 40˚С.

Конфлікт з приводу кордону загострився в цьому році після того, як під час кривавої бійні на кордоні було вбито 20 індійських військовослужбовців і невстановлена ​​кількість китайців, а також прозвучали безглузді заяви про мікрохвильовому зброю, вперше застосований в ході військових дій. Конфлікт загрожує тим, що буде перекроєна карта регіону.

Через це протистояння виникли побоювання, що прорахунок кожної зі сторін може привести дві найбільш густонаселені країни світу – ядерні держави із загальним населенням понад 2,7 мільярда людей – до відкритого конфлікту. За деякими оцінками, з тих пір, як в травні китайські війська перетнули в декількох місцях спірну гірську кордон в Ладакх, захопивши стратегічні позиції в долині Галван і в районі озера Пангонг, Індія поступилася противнику більше 260 квадратних кілометрів стратегічно важливій території.

На карту поставлено контроль над древнім проходом Шовкового шляху через Каракорумського перевал, який міг би надати Китаю кращий доступ з китайської провінції Синьцзян в союзний Пакистан, який є непримиренним суперником Індії. Китайські інвестиції в Пакистан і торговий коридор в Центральну Азію вартістю в мільярди фунтів стерлінгів мають вирішальне значення для реалізації програми голови Сі Цзіньпіна «Один пояс і один шлях».

Вторгнення китайських військ в Індію може привести до подальшого ослаблення влади Делі над Ладакх і спірним регіоном Кашмір, і так вже похитнулася в районах, розташованих уздовж північних кордонів країни, в результаті союзу Китаю з Пакистаном.

«Для Китаю це стало безпрецедентним кроком. Незважаючи на свою величезну частку в індійській економіці, вони пішли на цю ворожу експансію, – сказав Пхунчок Стобдан (Phunchok Stobdan), колишній індійський дипломат і експерт по індійсько-китайських відносин. – Це, безумовно, пов’язано з глобальною політикою. Індія, можливо, була проксі-мішенню для удару у відповідь по США, які при Трампа зайняли більш агресивну позицію по відношенню до Китаю ».

Індія, захоплена зненацька настанням Китаю, спочатку просто заперечувала його. Навіть після того, як в червні були вбиті опинилися в засідці 20 індійських солдатів, яких забили до смерті палицями, обмотали колючим дротом і скинули зі скелі в річку, прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді заявив, що «ніякого вторгнення» на кордоні не було.

Моді, переобраний в минулому році переважною більшістю голосів завдяки своїй програмі забезпечення національної безпеки, відмовився протистояти гігантському північному сусідові Індії, чим викликав велике невдоволення опозиції та військових діячів, які закликали до нанесення цілеспрямованого військового контрудару до того, як Китай зможе закріпитися на індійській території. Китай зміцнив свої позиції на території Індії, побудувавши бетонні бункери, і розширив бази на своїй стороні лінії фактичного контролю (LAC), яка розділяє регіон.

Пропагандистська риторика Пекіна, осміліла на тлі нерішучості Індії, стала більш різкою. Минулого місяця пекінський професор виступив із зухвалим заявою про те, що китайські війська відбили дві стратегічні висоти, перетворивши «гірські вершини в мікрохвильову піч» і змусивши індійські війська відступити.

«Ми не зрадили цьому розголос, тому що чудово вирішили проблему, – сказав Цзінь Каньрон (Jin Canrong), професор кафедри міжнародних відносин Пекінського університету Женьмінь. – Вони [Індія] теж не афішували цю, тому що понесли таке принизливу поразку».

Індійська влада і військові джерела спростували заяву професора.

«Заяви Китаю про те, що [в Ладакх] було задіяно мікрохвильову зброю, не заслуговують на довіру. Китайці використовують їх в пропагандистських цілях, щоб посилити тиск на Індію і спровокувати її дії у відповідь», – сказав колишній глава Північного командування Індії генерал-лейтенант Д. С. Худа (D S Hooda).

Поділитись