Туреччина і Китай зв’язали себе залізничим сполученням

Туреччина і Китай зв’язали себе залізничим сполученням

Анкара продовжила будувати транспортні коридори в обхід Росії. У Китай з Туреччини прибув перший товарний потяг, який пройшов по залізничній магістралі «Залізний шовковий шлях / Середній коридор».

Експерти впевнені, що це найкоротший і зручний залізничний маршрут між Азією і Європою. Про особливості відносин Пекіна і Анкари за спиною у Москви: навколо світу за 12 днів.

Перший вантажний потяг з Туреччини в Китай прибув в пункт призначення, повідомили провідні турецькі ЗМІ, назвавши це історичним подорожжю. Залізничний потяг вирушив зі Стамбула 4 грудня і за два тижні шляху перетнув два континенту, два моря і п’ять країн, подолавши в цілому відстань в 8693 км, після чого добрався до китайського Сіаня. Склад довжиною 754 м перевозив побутову техніку.

«Це наша перемога на залізничному транспорті», – відреагував міністр транспорту та інфраструктури Туреччини Аділь Караісмаілоглу. Ця подорож стала першим по залізничній магістралі «Залізний шовковий шлях / Середній коридор». «Туреччина буде і далі робити необхідні кроки для подальшого зміцнення зв’язків між Сходом і Заходом і зміцнення свого центрального положення в регіоні», – відзначили в турецькому МЗС.

Взаємовигідне співробітництво

Новий залізничний проект, зрозуміло, не народився з нізвідки. Туреччина стала цікавити китайських зовнішньополітичних стратегів ще з XIX століття. Так, філософ Тань Ситун в своїй роботі «Вчення про гуманність» закликав створити паназіатський союз від Туреччини до Китаю. А в другій половині ХХ століття в теорії «трьох світів» Мао Цзедуна Туреччини відводилося важливе місце в створенні поясу безпеки проти СРСР, головною, на його думку, сили в світі, зазначає китаїст, фахівець в області міжнародних відносин Олег Тимофєєв.

Однак в 1990-і роки відносини між Пекіном і Анкарою ускладнилися через уйгурського фактора: практично всі турецькі уряду підтримували уйгурська сепаратизм. Крім цього, дуже часто президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган публічно критикував китайську владу за утиски уйгурів, а деякі їх сепаратистські організації знаходяться на території Туреччини.

Втім, незважаючи на це, досить активна взаємодія між Анкарою і Пекіном триває. Генеральний директор Міжнародного інституту розвитку наукового співробітництва (MIRNAS) Аріф Асалиоглу впевнений, що за останні 10 років стосунки досягли рівня стратегічного партнерства і «Анкара стає вікном Пекіна в Середземному морі».

Так, Китай став другим після Росії імпортним партнером Туреччини. Пекін активно інвестує в турецьку економіку. За останні три роки китайська влада вклали $ 3 млрд і планують в два рази збільшити ці обсяги. У 2018 році, коли на тлі кризи у відносинах Анкари і Вашингтона турецька ліра знецінилася на 40%, Пекін надав Туреччини кредит на $ 3,6 млрд.

Під час реалізації проекту «Шовковий шлях» Туреччина також отримала від Китаю $ 5 млрд. Пекін підтримує інфраструктурні проекти турецького лідера: китайським компаніям належить 65% контейнерного терміналу Kumport в Стамбулі, а також 51% моста Султана Селіма Явуза. «Китай передав $ 1,7 млрд вугільної електростанції Hunutlu в Середземному морі, яка за планом задовольнить 3% потреб Туреччини в електроенергії. Анкара веде переговори про підписання угоди з Державною ядерною енергетичною технологічною компанією Китаю про будівництво третьої атомної електростанції в країні», – пояснив Асалиоглу.

Крім цього, в 2017 році сторони підписали угоду, яка передбачає екстрадицію злочинців, навіть якщо скоєний злочин вважається таким тільки в одній з країн. Рік тому в Туреччині заарештували сотні уйгурів і відправили їх до центрів репатріації. Тобто Анкара стала негласно видавати Пекіну знаходяться в розшуку уйгурів, незважаючи на те що президент довгий час намагався створити собі образ захисника пригноблених мусульман. Заяви Ердогана на тему утисків уйгурів в КНР взагалі стали більш дипломатичними.

Поділитись