Євросоюз потіснив Росію і Китай на Західних Балканах

Євросоюз потіснив Росію і Китай на Західних Балканах

Саміт ЄС-Західні Балкани повинен був стати новим форматом для зближення Євросоюзу з країнами регіону, проте на тлі коронавірусу перетворився в інструмент антикризового менеджменту.

Брюсселю було необхідно повернути статус головного союзника Західних Балкан і відтіснити Росію і Китай, яким вдалося зміцнити свої позиції в період пандемії. Допомогти в цьому мав узгоджений напередодні саміту пакет допомоги на суму € 3,3 млрд. Підсумкова декларація саміту показала, що Євросоюз здобув повну перемогу.

Ідея проведення зустрічі на вищому рівні виникла ще до епідемії коронавірусу: основною її темою мало стати питання розширення Євросоюзу і асоціації Албанії та Північної Македонії. Прийняти переговори планувала Хорватія – остання країна Західних Балкан, яка увійшла до лав ЄС в 2013 році. Саме вона на даний момент є головою в об’єднанні. Початковий план, однак, довелося змінити. Спочатку саміт був відкладений на невизначений термін, потім в ЄС повернулися до ідеї його проведення, але вже в форматі відеоконференції, сконцентрувавшись на спільну боротьбу з коронавірусів.

Як писав журнал Newsweek, рішення по саміту, перш за все, політичне: в Брюсселі хотіли посилити позиції Євросоюзу на Балканах, які похитнулися на початкових етапах епідемії. Європейське керівництво, зіткнувшись з внутрішніми проблемами об’єднання, не було готове допомогти своїм зовнішнім партнерам. Так, президент Сербії Олександр Вучич оприлюднив рішення глави Єврокомісії Урсули фон дер Ляйен припинити експорт медичних товарів в країни, які вважаються традиційними партнерами об’єднання. Він не тільки публічно розкритикував дії ЄС, поставивши під сумнів його солідарність, а й повідомив про те, що запросив допомогу у Китаю.

В результаті саме КНР першої відправила в країну партію масок, а потім і Росія направила в Сербію 11 літаків з гуманітарним вантажем і військовими медиками на борту. Аналогічну допомогу Пекін і Москва запропонували і іншим країнам регіону, включаючи Боснію і Герцеговину, підкріпивши свої дії потужної піар-кампанією.

В результаті Брюссель напередодні саміту схвалив виділення € 3,3 млрд для підтримки Балкан в боротьбі з епідемією. На думку європейських дипломатів, ця сума істотно перевищує витрати Москви і Пекіна на допомогу Сербії і Боснії і Герцеговині, проте країни Західних Балкан не цінують її належним чином. Таку позицію, за даними Reuters, лідери ЄС мають намір були висловити в ході саміту.

“Саміт – це сигнал: ми хочемо, щоб ви (до нас) приєдналися. Але ми також хочемо сказати, що ви не можете потурати китайцям і російським, коли вам зручно”, – цитує агентство високопоставленого дипломата ЄС.

Переговори на вищому рівні почалися вдень 6 травня і тривали до пізнього вечора, після чого сторони оприлюднили підсумкову декларацію. Документ складався з 20 пунктів і закріплював за Євросоюзом статус головного партнера Західних Балкан. Китай і Росія не були в ньому згадані, однак в тексті підкреслювалося, що підтримка ЄС «виходить далеко за рамки того, яку надав регіону будь-який інший його партнер», а країни Західних Балкан «підтвердили прихильність європейському курсу в якості твердого стратегічного вибору».

Були згадані і спроби третіх країн підірвати європейські позиції в регіоні за допомогою дезінформації і з використанням гібридних методів. Окрему увагу було приділено проведенню реформ в країнах Західних Балкан відповідно до політики і цінностями Євросоюзу, однак питання приєднання держав до ЄС в декларації не згадувався.

Фактично документ було узгоджено багатомільярдну допомогу від Євросоюзу в обмін на лояльність Західних Балкан. Окремі вимоги лідерів країн, зокрема, глави невизнаного Косова Хашима Тачі про надання країні статусу кандидата в члени ЄС та спрощення візового режиму, не були враховані. Підсумкова декларація закріпила політичний успіх Євросоюзу в регіоні і не вимагала від нього поступок на користь Західних Балкан.

Поділитись