ЄС несподівано відмовився вважати достатніми зміни у польському законодавстві для зняття протиріч між Варшавою та Брюсселем, що стало «важким» ударом для Польщі, пишуть німецькі ЗМІ.
Президент Польщі Анджей Дуда підписав закон, який ліквідує Дисциплінарну палату Верховного суду, через яку Єврокомісія оштрафувала республіку. Однак віце-президент Єврокомісії Віра Юрова назвала закон «невідповідним» позиції ЄС. За її словами, Польща має знову переглянути своє законодавство, якщо хоче отримати гроші від ЄС, повідомляє Die Welt.
ЄК вирішила, що Польща не виконала умов для отримання грошей з європейського відновного фонду, що стало «важким ударом для націонал-консерваторів у Варшаві, на який ще в червні ніхто не очікував», пише видання. Після візиту до Варшави глави ЄК Урсули фон дер Ляйєн Польща розраховувала отримати 35 млрд євро. Die Welt зазначає, що в країні склалася «напружена економічна ситуація», інфляція у травні склала 13,9%, це «один із найвищих показників у Європі». Крім того, країні довелося ухвалити близько 4 млн біженців з України.
У Брюсселі вирішили, що кошти Польщі слід виділити, оскільки вона є «найважливішим партнером України» та «законодавцем європейської політики» у цій сфері, але провідні експерти вказали ЄК, що зміни у новому законі мають лише косметичний характер, вони фактично оминають спірні моменти між ЄК та Варшавою. Експерт з питань верховенства права у Познанському університеті Якуб Ярачівський сказав, що ЄК «розділилася» стосовно Польщі: якщо фон дер Ляйєн підтримує угоду з Варшавою, інші впливові члени ЄК наполягають на виконанні Польщею всіх умов.
Нагадаємо, Польща чекала на схвалення Євросоюзу плану допомоги у 35 млрд євро у зв’язку з пандемією. Угода була запланована ще рік тому, проте правляча коаліція країни чинила опір вимогам Брюсселя скасувати деякі зміни у судовій системі. Минулого року Європейський суд юстиції наклав на Польщу штрафи у розмірі 1 млн. євро на добу до виконання Варшавою рішення суду ЄС про скасування Дисциплінарної палати польського Верховного суду, на чому наполягає ЄК. До цього Європарламент закликав ЄК та Раду ЄС негайно ініціювати судовий розгляд через порушення Польщею принципи верховенства європейських законів, а також відмовити Варшаві у виділенні коштів із фондів ЄС для фінансування національного плану відновлення економіки після пандемії.