ЄС відмовився від введення безвізового режиму з Білоруссю

ЄС відмовився від введення безвізового режиму з Білоруссю

Євросоюз не має наміру найближчим часом вводити безвізовий режим для громадян Білорусі, як того просить білоруська опозиція

Відповідаючи на запит ЗМІ, в Єврокомісії наголосили: розмова про це можливий не раніше ніж в країні відбудеться «демократичний перехід», та й то з великою кількістю застережень. Що стосується іншого призову опозиції – посилити санкції, то його в Брюсселі, схоже, взяли до уваги: ​​6 листопад Євросоюз додав до свого чорного списку Олександра Лукашенка і ще 14 білоруських чиновників.

У білоруському парламенті заявили, що з ідеєю безвізу з ЄС республіка виступила давно і вже відкрила свої кордони в односторонньому порядку для багатьох європейських країн. При цьому європейські санкції в Мінську назвали «контрпродуктивним кроком».

На початку листопада лідер білоруської опозиції Світлана Тіхановська в черговий раз закликала Євросоюз активніше підтримувати противників президента Олександра Лукашенка. За її словами, хоча Європа і виявила бажання допомогти, часом вона діяла повільно. «Ця допомога зараз потрібна. І якщо європейські країни і всі інші держави, що підтримують наш рух, могли б діяти швидше, приймаючи рішення, це було б чудово», – сказала Світлана Тіхановська в інтерв’ю The Financial Times.

Одним з варіантів такої допомоги, на думку політика, могло б стати введення безвізового режиму для громадян Білорусі. «[Якщо] люди зможуть без проблем покинути країну, у режиму не буде над ними такої великої влади. Білоруси відчують себе вільніше», – зазначила політик. На запит ЗМІ, коли опозиція має намір почати переговори з ЄС на цю тему і в які терміни розраховує домогтися результатів, в прес-службі Світлани Тіхановської не відповіли.

Офіційний Мінськ, в свою чергу, підкреслює, що ідею безвізу МЗС Білорусії висував вже досить давно.

Встановлення безвізових відносин, як правило, відбувається на двосторонній основі, але Білорусь продемонструвала відкритість і прийняла рішення про безвіз для 70 держав світу, в цей список входять практично всі країни ЄС, – сказав Андрій Савіних. – Чи відповідатимуть країни ЄС такими ж заходами, це вже їхня добра воля. Влада Білорусі завжди виступали за відкритість і розвиток контактів. [Світлана] Тіхановська не має до цього ніякого відношення.

Примітно, що за кілька місяців до загострення в Білорусі Брюссель і Мінськ домовилися про взаємне спрощення візового режиму – відповідні угоди вступили в чинність 1 липня 2020 року. Для білорусів ключовим положенням стало зниження вартості шенгенської візи з € 60 до € 35.

Поділитись