Ігор Чаленко: «Звільнення керівництва силовиків можуть бути останніми кроками Лукашенка»

Олександр Лукашенко звільнив з посад держсекретаря Ради безпеки Білорусі Валерія Вакульчика і міністра заступника міністра внутрішніх справ країни Юрія Караєва і Олександра Барсукова.

Він зробив їх своїми помічниками по регіонах — посаду, м’яко кажучи, не найбільш значущої у владній ієрархії. До чого готується Лукашенко і як довго він може залишатися при владі, незважаючи на масові протести — розповів глава Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко для сайту 24 каналу.

Ігор Чаленко зазначає: ряд останніх відставок можна пояснити тим, що, з одного боку, Лукашенко таким чином намагається зберегти вплив на своє оточення. З іншого — у нього все ж породжуються певні думки про можливий переворот всередині країни і тому він таким чином намагається прибрати людей, які, ймовірно, можуть нести ризики для режиму.

Тому, коли Лукашенко відправляє людей в запас, але одночасно залишає їм можливість носіння зброї, він дає сигнал, що режим залишається. У той же час він позбавляє їх оперативного управління взятими сферами. Тобто вони залишаються в статусі радників в конкретних регіонах, куди він їх призначив, намагаючись зберегти гарне обличчя при не дуже хорошій ситуації.

Ми дійсно бачимо, що протести тривають, загальнонаціональний страйк посилюється ще і тим, на що сподівався Олександр Григорович — що акції підуть на спад, а цього не сталося. Відповідно, зараз він хоче показати, що залишається головною особою свого режиму і не втратив ситуацію, — пояснює експерт.

У той же час, можливо, дещо змінена тактика в тому числі і по мітингах — новий план дій, оскільки нинішній виявився абсолютно неефективним.

Що далі?

Тут є два шляхи, які сьогодні — абсолютно врівноважені з точки зору їх перспективності.

З одного боку, можуть прийти люди, новопризначені, які жорстко придушувати акції і візьмуть на себе відповідальність за такі дії.

З іншого боку — це просто такі вже останні кроки диктатора. У нас (в Україні — Прим.) Коли, наприклад, той же Віктор Ющенко завершував президентську каденцію, він намагався всіх людей, які були до нього якимось чином наближені, нагородити званнями і максимально «прилаштувати». Цілком можливо, що зараз Лукашенко цим і займається. І, таким чином, просто хоче зберегти вплив на майбутнє, навіть якщо втратить безпосередню владу зараз.

Які шанси, що Лукашенко піде?

За словами експерта, незважаючи на підтримку Москви, з кожним тижнем шанси на те, що Лукашенко залишиться, зменшуються. І, якщо ще тижнів зо три тому ситуація була «50 на 50», то сьогодні міць протестів дійсно може повалити режим Лукашенка.

Це все починає дуже серйозно впливати на бе ру кую економіку. І, власне, через економіку можуть бути великі проблеми для нього і доведеться самому піти у відставку, — пояснює Ігор Чаленко.

Хто може зайняти пост президента Білорусі натомість?

Сьогодні про це говорити складно — ці особи «виринуть» дещо пізніше. Можливо, щось на зразок політичного дисидентського руху, який сьогодні залишається в ув’язненні — Лукашенко відомий усуненням таким чином своїх конкурентів. Тому, цілком ймовірно, що країну очолять саме люди з цим бекграундом. У 90-х роках, в принципі, дисидентство було політичним квитком для потрапляння у владу. Як і, скажімо, в тій же Польщі, — навів приклад експерт.

Ще один варіант розвитку подій — тут може зіграти Росія і висунути «своїх» людей на заміну Лукашенку. Якийсь план «Б» для того, щоб уберегти вплив на Білорусь.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,