Гюндуз Мамедов: Україні від Росії потрібно вимагати репарації

Від Росії потрібно вимагати репарацій для України за збитки, завдані внаслідок воєнних дій.

Таку думку в колонці для НВ висловив колишній заступник генерального прокурора України Гюндуз Мамедов.

«Україна має право вимагати відшкодування з боку РФ. Це факт. У нашому випадку йдеться про відшкодування тих нищівних втрат, які завдала Росія. Тобто Росія має платити Україні за зруйновану промисловість, громадянську інфраструктуру: будинки, школи, лікарні, заклади культури та інші об’єкти», – написав він.

Колишній заступник генпрокурора зазначив, що Україна вже зробила перші кроки в цьому напрямку, звернувшись до Міжнародного суду ООН і зажадавши, щоб РФ, зокрема, відшкодувала всі збитки, завдані вторгненням.

«Теоретично рішення про відшкодування збитків Україні може бути ухвалене Радою безпеки ООН. […] Яким чином змусити РФ виконати потенційне рішення Ради безпеки ООН? Наприклад, у жодному разі не послаблюватиме санкційний тиск, поки керівництво РФ не погодиться на виплату репарацій», – пояснив Мамедов.

Він вважає, що «можна прив’язати розморожування іноземних активів РФ до виплати репарацій, тобто забезпечити їхнє повернення лише тоді, коли Росія компенсує Україні всі збитки».

«Отже, було б доцільно порушити це питання вже зараз, під час переговорів, а також внести обговорення деталей виплати репарацій до порядку денного ООН та двосторонніх переговорів із потенційними гарантами безпеки України. Крім того, Україна, Литва та Польща підписали угоду про створення спільної слідчої групи (JIT), що покращує обмін інформацією між слідчими органами. Цей механізм також може дозволити прискорити перетворення заарештованого у цих державах майна РФ та причетних до злочинів у конфісковане. Співпраця в рамках угоди між трьома країнами на основі вже відкритих кримінальних справ дозволить виробити шляхи її передачі Україні або потерпілим якнайшвидше», – зазначив Мамедов.

За його словами, Україна як держава має три варіанти компенсації збитків:

передбачити виплату репарацій у мирному договорі з РФ;

довірити інститутам ООН забезпечення виплати репарацій із боку РФ. Але при цьому у співпраці із союзниками прив’язати розморожування активів РФ до виплати репарацій;

за рішенням союзників отримати заморожені активи РФ, якщо Росія й надалі продовжить ігнорувати міжнародне право.

Поделитесь в соц сетях!