Договір про заборону ядерної зброї може бути ратифікований найближчим часом

Договір про заборону ядерної зброї може бути ратифікований найближчим часом

Договір про заборону ядерної зброї може бути ратифікований найближчим часом, стверджує виконавчий директор Міжнародної кампанії по забороні ядерної зброї (International Campaign to Abolish Nuclear Weapons, ICAN) Беатрис Фін.

Її слова наводить агентство Associated Press (АР).

Згідно із заявою Фін, близько 10 країн розглядають можливість ратифікації Договору, який, згідно з його положеннями, вступить в силу через 90 днів після здачі на зберігання 50-ї ратифікаційної грамоти. До теперішнього моменту до договору приєдналися 47 країн.

За словами директора ICAN, у організації є відомості про те, що “влада кількох [держав] працюють над тим, щоб в [найближчу] п’ятницю” ратифікувати цю угоду. При цьому вона не уточнила, про які країни йдеться. “Ми не впевнені на 100%, що це станеться, але сподіваємося на це”, – цитує Фін АР.

Агентство в свою чергу зазначає, що його журналістам вдалося ознайомитися з листом, в якому США закликають країни, які підписали Договір про заборону ядерної зброї, відмовитися від його підтримки. “Не дивлячись на те що ми визнаємо ваше право ратифікувати і приймати Договір про заборону ядерної зброї, ми впевнені, що ви припустилися стратегічної помилки і повинні відмовитися від інструменту ратифікації і прийняття”, – наводить АР текст листа, який представники Вашингтона нібито направили в середу владі ратифікували договір країн. У листі, за даними АР, вказується, що США, Росія, Китай, Великобританія, Франція, а також партнери США по НАТО “одноголосно виступають проти можливих наслідків” ратифікації Договору.

ICAN є коаліцію громадських організацій більш ніж з 100 країн. У 2017 році вона була удостоєна Нобелівської премії миру “за привернення уваги до катастрофічних гуманітарних наслідків будь-якого застосування ядерної зброї і неймовірні зусилля, спрямовані на те, щоб домогтися прийняття договору про заборону подібної зброї”.

Договір про заборону ядерної зброї був прийнятий в Нью-Йорку 7 липня 2017 року за підтримки 122 держав – членів ООН за підсумками переговорів, в яких не брали участь ядерні держави, включаючи Росію, Великобританію, Китай, США і Францію. Відповідно до тексту документа, його учасники зобов’язуються “ніколи і ні за яких обставин» не розробляти, не відчувати, не виробляти і не накопичувати ядерну зброю, а також не застосовувати його або загрожувати його застосуванням. Країнам, що приєдналася до угоди, буде також заборонено розміщувати на своїй території ядерну зброю інших держав.

Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров раніше вказував, що Росія вважає ліквідацію ядерної зброї можливою лише в контексті загального і повного роззброєння і тому не має наміру приєднуватися до Договору про заборону ядерної зброї. За його словами, в Договорі ігнорується необхідність обліку всіх факторів, що впливають на стратегічну стабільність. Крім того, за словами Лаврова, договір провокує глибокі розбіжності між членами міжнародного співтовариства і може надати дестабілізаційний вплив на режим нерозповсюдження.

Поділитись