Для деяких представників російської еліти майбутнє Путіна – знову гаряча тема

Для деяких представників російської еліти майбутнє Путіна – знову гаряча тема

Новий законопроект, що надає недоторканність колишнім президентам та їхнім сім’ям, поновив спекуляції щодо майбутнього Володимира Путіна, через кілька місяців після того, як він просунув конституційні зміни, які можуть дозволити йому залишатися на цій посаді до 2036 року.

Про це повідомляє Bloomberg

Деякі люди в оточенні Кремля кажуть, що законопроект спонукав до тихого обговорення можливості того, що Путін може не затриматися настільки довго. Прихильники проекту, який, як очікується, стане законом протягом декількох днів, заявляють, що це лише частина зусиль російського лідера побудувати менш персоналізовану систему для його наступництва – всякий раз, коли він вирішить, що настав час піти з посади.

Путін, чиє 21-річне правління вже робить його найтривалішим лідером Росії з часів радянського диктатора Йосипа Сталіна, не показав жодних ознак того, що він кудись їде. Президент виступив із захистом від зняття обмежень для себе на 4-годинній щорічній прес-конференції у четвер, виглядаючи енергійно та впевнено. 

“Стабільний розвиток нації багато чого вартий”, – сказав він, додавши, що ще не вирішив, чи братиме участь у наступних президентських виборах 2024 року.

Регулярне відродження спекуляцій щодо майбутнього 68-річного лідера підкреслює, як Путін залишається для російської держави та виклик, з яким він стикається, намагаючись забезпечити перехід до нового президента в майбутньому. Конституційні зміни, затверджені на референдумі в липні, звільнили його від обмеження терміну, який зробив би його останній останнім.

Ризик кульгавої качки

Але дехто в оточенні Кремля припускає, що Путін може спробувати перейти на нову посаду, яка дозволить йому зберегти кермо влади без повсякденного тягаря президентства, за словами трьох людей, знайомих з обговореннями, який виступив на умовах анонімності для обговорення делікатного питання.

“Основна мета Путіна – не перетворитися на лідера кульгавої качки, якщо він повинен достроково покинути пост президента, він уникне цього сценарію”, – сказала Ольга Криштановська, соціолог Державного університету управління, яка вивчала еліту Росії за останні три десятиліття.

Ідея про те, що бос Кремля може несподівано подати у відставку, кілька разів з’являлася в минулому, проте було доведено помилку.

“Еліта стає надмірно нервовою, але вона повинна хвилюватися”, – сказав Костянтин Костін, колишній чиновник Кремля, який зараз очолює аналітичний центр, який співпрацює з урядом. Він заявив, що впевнений, що Путін не планує піти у відставку в осяжному майбутньому. “У нас є моноцентрична система, в якій величезна кількість залежить від того, хто має найвищу посаду”.

Вік Путіна

По всій Росії лідери, що довго служили, намагалися забезпечити своє правління. Білоруський лідер Олександр Лукашенко, найближчий союзник Кремля, стикається з безпрецедентними і невблаганними народними протестами проти його зусиль залишатися на своїй посаді. У Казахстані 80-річний Нурсултан Назарбаєв намагався зберегти роль верховного лідера після того, як минулого року поступився президентством лейтенанту, якому довіряють.

Цього тижня Путін несподівано висвітлив свій вік, заявивши, що не приймав російську вакцину, яку він та його уряд рекламували, оскільки вона не була повністю перевірена для людей старше 60 років. Ряд інших вищих посадових осіб, які перевищують цей поріг, уже було показано на національному телебаченні, одержуючи це, однак.

Після двох десятиліть на чолі Путін демонструє ознаки зростання втоми від президентських обов’язків, заявив Гліб Павловський, колишній радник Кремля.

“Путін вже кілька разів замислювався про залишення посади, хоча і залишався гравцем у грі”, – сказав Павловський. “Ця думка вже деякий час у нього в голові, і, схоже, це не пов’язано з жодною хворобою”.

Навіть із захистом, прописаним у законі, справжня безпека Путіна відбуватиметься лише завдяки встановленню лоялістів на ключові посади, які забезпечать неписане правило проти переслідування колишніх лідерів, яке зберігається з часів СРСР.

“Гарантією для нього буде не закон, а традиція та відсутність контрелітного сценарію”, – каже аналітик Михайло Виноградов. “Еліта Росії розуміє, що кидати попереднього лідера під автобус нікому не піде на користь”.

Переклад Володимира Малініна

Поділитись