Касим-Жомарт Токаєв представив депутатам парламенту нового прем’єр-міністра Аліхана Смаїлова, після чого виступив із промовою, яку спостерігачі назвали “початком нових казахстанських реформ”.
Було оголошено про майбутні зміни в силових відомствах, про створення спеціального фонду, який має поповнюватися за рахунок великих бізнесменів, намічені заходи щодо соціальної підтримки казахстанців. Про Єлбасу прозвучала лише одна фраза, але у негативному контексті. Політичну реформу президент відклав до осені.
Попередні економічні збитки оцінюються приблизно в $3 млрд. За словами президента Токаєва, постраждало близько 1300 об’єктів підприємництва, на напади зазнали понад 100 торгових центрів і банків, спалено близько 500 поліцейських машин. Збитки ще повністю не підраховані, не виключено, що сума від збитків збільшиться, оскільки перервано торгові угоди, порушено умови контрактів, котирування акцій казахстанських підприємств пішли вниз.
Відновити зруйноване належить у найкоротші терміни, але це лише одне із завдань, що стоять перед керівництвом країни. Зусиль вимагатиме і виконання соціальних вимог протестувальників: державне регулювання цін на скраплений газ, бензин та дизель на півроку, цінове регулювання на окремі продовольчі товари. Влада також пообіцяла у дні протесту розглянути необхідність запровадження мораторію на підвищення комунальних тарифів на півроку.
Соціальне невдоволення мешканців країни зріло давно. Розшарування в казахстанському суспільстві останніми роками посилювалося на тлі інфляції та падіння рівня життя, зазначив у бесіді з NEWS.ru політичний аналітик Аскар Нурша.
Президент Токаєв підтвердив у своєму виступі, що головний акцент буде зроблено на соціальну політику. Він відкрито визнав розшарування у суспільстві. Поставив конкретні завдання новому уряду. Думаю, що очікування багатьох людей сьогодні виправдав, — сказав експерт.
Протестувальники залишили площі казахстанських міст не лише через різке загострення ситуації та введення контингенту ОДКБ. Керівництву країни вдалося досягти консенсусу в суспільстві завдяки ініціативам і обіцянкам: Назарбаєв та уряд були відправлені у відставку, пройшли нові призначення у Комітеті національної безпеки. Як зазначають експерти, у казахстанців накопичився критичний рівень втоми від тієї частини еліти, з якою вони пов’язують монополізацію економіки та корупцію.
Перед Токаєвим та його новим урядом стоїть складне завдання зберегти досягнутий компроміс із суспільством, наголосила директор інформаційно-аналітичного центру МДУ Дар’я Чижова.
Пропонуючи великому бізнесу відраховувати кошти на соціальну підтримку населення, президент Токаєв уперше згадав першого президента країни.
Завдяки першому президентові — Єлбаси — в країні з’явилася група дуже прибуткових компаній та прошарок людей, багатих навіть за міжнародними мірками. Вважаю, що настав час віддати належне народу Казахстану та допомагати йому на системній та регулярній основі. Тому уряд має визначити коло компаній і погодити з ними розмір щорічних внесків у фонд. Крім того, чекаю на активну участь і від тих осіб, які, фактично володіючи величезними коштами, перебувають у тіні.
Ці слова Токаєва фактично підвели межу під правлінням Назарбаєва та її клану. До того ж, президент поставив завдання з переформатування системи національної безпеки. Він визнав, що трагічні події стали наслідком як соціально-економічних проблем, а й «провальної діяльності деяких державних органів».