Президент США Джо Байден проведе відеодзвінок з президентом Росії Володимиром Путіним у вівторок, повідомили в суботу і Кремль, і джерело в США, проінформоване в цьому питанні.
Вони планують обговорити занепокоєння США з приводу нарощування військових сил Росії на кордоні з Україною та інші теми, повідомило джерело в США. Вони також обговорять двосторонні зв’язки та реалізацію домовленостей, досягнутих на їхньому саміті в Женеві в червні, повідомили Reuters у суботу в Кремлі.
Байден також обговорить стратегічну стабільність, кібернетичні та регіональні питання. Точний час дзвінка не розголошується.
“Розмова справді відбудеться у вівторок”, – сказав Reuters речник Кремля Дмитро Пєсков.
«Двосторонні відносини, звісно, Україна та реалізація домовленостей, досягнутих у Женеві, є основними (пунктами) порядку денного», – сказав він.
Біля кордонів України зосереджено понад 94 тисячі російських військових. Міністр оборони України Олексій Резніков заявив у п’ятницю, що Москва може планувати масштабний військовий наступ на кінець січня, посилаючись на дані розвідки.
Байден підкреслить занепокоєння США з приводу російської військової діяльності на кордоні з Україною і підтвердить підтримку Сполученими Штатами суверенітету та територіальної цілісності України, повідомило в суботу джерело в США.
Президент США у п’ятницю заявив, що він і його радники готують комплексний набір ініціатив, спрямованих на стримування Путіна від вторгнення. Більше подробиць він не вказав, але адміністрація Байдена обговорила партнерство з європейськими союзниками для введення додаткових санкцій проти Росії.
Москва звинувачує Київ у нарощуванні власних військ. Вона відкинула як підбурюючі припущення, що готується до нападу на свого південного сусіда, і відстояла своє право розгортати війська на власній території, як вважає за потрібне.
Американські чиновники кажуть, що поки не знають, які наміри Путін, додаючи, що, хоча розвідка вказує на підготовку до можливого вторгнення в Україну, незрозуміло, чи було прийнято остаточне рішення про це.
Відносини між США та Росією погіршуються роками, зокрема з анексією Росією Криму від України в 2014 році, її інтервенцією в Сирії в 2015 році та звинуваченнями американської розвідки у втручанні у вибори 2016 року, які переміг тепер уже колишній президент Дональд Трамп.
Але останніми місяцями вони стали більш нестабільними.
Адміністрація Байдена звернулася до Москви з проханням придушити атаки програм-вимагачів і кібер-злочинів, що походять з російської землі, а в листопаді висунула звинувачення громадянину України та росіянину в одній з найгірших атак-вимагачів проти американських цілей.
Росія неодноразово заперечувала здійснення або терпіння кібератак.
Два лідери провели одну зустріч віч-на-віч з моменту вступу Байдена на посаду в січні, сівши для переговорів у Женеві в червні минулого року. Востаннє вони розмовляли по телефону 9 липня. Байден насолоджується прямими переговорами зі світовими лідерами, розглядаючи їх як спосіб знизити напруженість.
Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова в Стокгольмі на початку цього тижня, що Сполучені Штати та їхні європейські союзники накладуть на Росію «серйозні витрати та наслідки, якщо вона вживе подальших агресивних дій проти України».