Австралія звинуватила Францію в нездатності вчасно виконувати свої зобов’язання

Австралія звинуватила Францію в нездатності вчасно виконувати свої зобов’язання

Контракт на будівництво дизельних підводних човнів, укладений Австралією та Францією у 2016 році, був обтяжений безліччю серйозних проблем, зобов’язання щодо нього виконувались з великими затримками, повідомив прем’єр-міністр Австралії Скотт Моррісон.

«Контракт, який ми уклали з Naval (Group), мав дуже серйозні проблеми, багато з яких були пов’язані з виконанням зобов’язань <…>, із затримками в реалізації проекту і, звичайно ж, із [збільшеними] витратами. Це і спонукало мене 18 місяців тому прийняти рішення про те, що може знадобитися альтернатива цьому контракту. Крім того, у нас завжди було прагнення мати атомний підводний човен і тому я почав вивчати можливості для цього», – передає ЗМІ відповідь Моррісона на питання про справедливість звинувачень Парижа в тому, що рішення про розірвання контракту на будівництво субмарин було ухвалено задовго до публічної заяви.

Австралійський прем’єр також наголосив, що розрив контракту з Naval Group та рішення про будівництво атомних підводних човнів за американською технологією в рамках створеного у вересні партнерства Австралії, Великобританії та США (AUKUS) було ініціативою Австралії, а не її партнерів. «Сполучені Штати та Великобританія не наполягали на тому, щоб ми розірвали контракт із Naval Group. Австралія ініціювала це», – сказав Моррісон.

Він також зазначив, що через численні затримки французькі підводні човни стали б не тим, чого потребує Австралія. «Перша субмарина, побудована в рамках цього контракту, була б спущена на воду лише наприкінці наступного десятиліття, можливо, до 2038 року. Тобто вона б застаріла вже в ту хвилину, коли торкнулася води», – сказав прем’єр-міністр, додавши, що не вибачатиметься за бажання забезпечити обороноздатність своєї країни.

«Я розумію, що він (президент Франції Емманюель Макрон) дуже засмучений і тому зробив кілька особистих зауважень, але я не збираюся відповідати тим самим. Австралія з радістю працюватиме з Францією над проектами, що становлять взаємний інтерес. Зрозуміло, що образа (французької сторони) все ще дуже сильна, але ми зачекаємо, доки вона пройде. У нас є багато проектів, над якими потрібно працювати, і ми залишаємося зацікавлені в нашому партнерстві з Францією», – сказав Моррісон.

Прем’єр-міністр зазначив, що важкі рішення, ухвалені ним для забезпечення обороноздатності Австралії, не всім подобаються і не роблять усіх щасливими. «У нас мають бути сили, щоб упокоритися з образою, яку вони можуть викликати, сили, щоб впоратися з цим. Я абсолютно впевнений у тому, що прийняте мною рішення правильне, воно відповідає інтересам Австралії і служить забезпеченню безпеки в Індо-Тихоокеанському регіоні», – підкреслив він.

Нагадаємо, Макрон заявив прем’єр-міністру Великобританії Борису Джонсону, що поведінка Лондона у ситуації з договором AUKUS не була поведінкою союзника. За словами Макрона, на його зустрічі Джонсоном на полях саміту G20 було вирішено, що будуть зроблені пропозиції щодо методики, як можна найближчим часом врегулювати ситуацію і які заходи можуть бути введені найближчим часом.

Франція втратила багатомільярдний контракт з Канберрою на будівництво дизельних субмарин через рішення США передати Австралії технології будівництва підводних човнів з ядерними силовими установками в рамках нового партнерства AUKUS.

У понеділок Макрон заявив, що Моррісон обдурив його з приводу нового партнерства зі США та Великобританією AUKUS.

Поділитись