Американські фармакологи та хіміки з Університету Флориди знайшли пояснення щоденному ритуалу більшості курців — поєднувати вранці першу цигарку та чашку кави.
Виявилося, це не просто звичка: хімічні сполуки у смажених кавових зернах допомагають полегшити наслідки нікотинової залежності, впливаючи на рецептори у головному мозку. Результати дослідження опубліковані у журналі Neuropharmacology.
Про любов курців до такого популярного стимулятора нервової системи, як кава, відомо давно. І цьому є можливе пояснення: як показали попередні наукові роботи, успадкований генетичний варіант, який змушує більше курити, викликає і потяг до кофеїну. Також вчені припускали, що курцям просто потрібно споживати більше кави, щоб він справив ефект, аналогічний тому, який отримують курці.
Тепер американські дослідники вирішили дізнатися, у чому причина одночасного вживання кофеїну і нікотину, особливо після періодів помірності — зокрема, після сну. Вони вивчили вплив кавового напою з необсмажених і смажених зерен на активність нікотинових ацетилхолінових рецепторів (одного з підтипів ацетилхолінових рецепторів), що експресуються в ооцитах Xenopus, які служать важливими моделями в дослідженнях експресії генів та активності каналів.
В результаті вдалося виявити дві сполуки, що утворюються в процесі обсмажування кавових зерен і безпосередньо впливають на нікотинові рецептори в мозку.
«Кава тестували як на високочутливі, так і на низькочутливі форми нікотинового ацетилхолінового рецептора α4β2, пов’язані з нікотиновою залежністю. Різною мірою ці рецептори активувалися кавою. Ми також вивчили активність дев’яти невеликих молекул у ньому. Тільки дві сполуки, 1-метилпіридиній та 1-1-диметилпіперидій, сильно впливали на нікотинові рецептори. З’єднання виступали конкурентними антагоністами для високочутливих форм α4β2, але виявилися позитивними алостеричними модуляторами (PAM) для низькочутливих, які у курців, ймовірно, протягом дня знижують чутливість, але можуть бути гіперчутливими вранці, коли рівень нікотину в мозку низький. Таким чином, перша чашка кави може збалансувати вплив першої за день цигарки на мозок курця», – пояснили вчені.
Висновки доведеться перевіряти ще раз у дослідженнях з безпосереднім участю людей, проте, на думку авторів роботи, це вже важливий крок до повного розуміння того, як кава і сигарети впливають на нікотинові рецептори в нашому мозку.