Медики спростували незворотність наслідків коронавірусу

Пошкодження тканин легенів і серця, пов’язані з коронавірусом COVID-19, не залишаються у інфікованих назавжди. До такого висновку прийшли австрійські медики в ході спостережень за станом тканин легенів і серця декількох десятків пацієнтів, які одужали.

Результати дослідження фахівці представили на Міжнародному конгресі Європейського респіраторного товариства (ERS).

«Погана новина полягає в тому, що сліди пошкоджень залишаються на знімках легенів пацієнтів навіть через кілька тижнів після їх виписки з лікарні. Є і хороша новина — з часом вони зникають. Це говорить про те, що легені можуть заліковувати подібні пошкодження», — розповіла медик Сабріна Саханіч з Інсбрукського університету й один з авторів дослідження.

Практично з перших днів після початку спалаху коронавірусу вчені знають, що він вражає клітини не тільки в легенях, а й в інших органах, в тому числі всередині слизової оболонки носа, стравоходу, судин і серця.

Спеціалісти припускають, що це може пояснювати те, чому багато хворих на COVID-19 не тільки страждають від порушень у роботі органів дихання, а й втрачають нюх, у них з’являються проблеми із травленням і збої в роботі кровоносної системи.

Як зазначає Саханіч, медики поки що не знають, наскільки постійні всі пошкодження, пов’язані із зараженням коронавірусом і як сильно вони можуть загрожувати перехворілим у майбутньому. Австрійські вчені провели перші спостереження такого роду, стежачи за пацієнтами протягом 24 тижнів після виписки.

Загалом у дослідженні взяли участь 82 літніх жителів Інсбрука. Вчені спостерігали за їхнім самопочуттям і змінами у стані легень протягом півроку, опитуючи пацієнтів, забираючи у них кров на аналіз і роблячи нові знімки легень кожні шість тижнів.

У перші дні після виписки пошкодження легенів були у 88% пацієнтів. При цьому половина з них постійно кашляла або відчувала нестачу повітря, що було пов’язано зі зниженою здатністю легенів до обміну газами. Аналогічні проблеми вчені зафіксували в роботі органів кровообігу — у 59% пацієнтів у судинах були тромби, а робота лівого передсердя у них серйозно порушилася.

Подальші спостереження показали, що ситуація дещо покращилася через три місяці: видимі пошкодження легенів спостерігалися тільки приблизно у половини перехворілих COVID-19, а кашель, тромби й інші неприємні наслідки перенесеної інфекції виявлялися рідше. Все це говорить про те, що багато важких наслідків цієї хвороби зовсім не є незворотними, чого раніше побоювалися вчені.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , , , ,