В Україні продовжується падіння національної валюти

В Україні продовжується падіння національної валюти

Міжбанк пробив позначку 40 грн/$, готівка досягла 40,40 грн/$, а картковий курс рухається до 41 грн/$. Що відбувається?

Сьогодні, 23 травня, на валютному міжбанку було встановлено новий курсовий максимум — уперше в історії гривні курс подолав 40-й рівень. Фактичні угоди на майданчику Bloomberg (основний) фіксувалися на рівні 40,01 грн/$, чого до цього не відбувалося.

Минулий тиждень завершився на міжбанку на 39,52 грн/$, а цей стартував з 39,67 грн/$.

Сьогоднішня ж торгівля на Bloomberg починалася досить спокійно і навіть мляво — по 39,84 грн/$, до полудня фіксувався зовсім невеликий обсяг торгів — близько $50 млн. Все змінилося перед обідньою перервою, коли курс уперше досяг 40 грн/$. Після цього активізувалися експортери та спекулянти, обсяг торгів зріс удвічі і сягнув $161,2 млн. Хвилин за 20 до закриття угоди проходили по 40,01 грн/$, а офіційне закриття ринку відбулося трохи нижче — на 39,98 грн/$.

За підсумками дня, Нацбанк встановив свій офіційний курс на 39,92 грн/$ (на 23 травня) — це новий історичний максимум. Так високо нацбанківський курс ще жодного разу не був.

Раніше Національний банк пояснював курсові стрибки великим продажем долара зі своїх золотовалютних резервів. Казначеї навіть виробили правило: що більше НБУ продасть валюти — то вище буде валютний курс. Говорили, що на цьому правилі міститься секретна формула, за якою регулятор щодня формує вартість долара на міжбанку. Однак сьогодні цього не було.

Продажі Нацбанку на Bloomberg оцінили на рівні $85-88 млн із загального обсягу $161,2 млн, тобто 53-55% ринку. Тому у банкірів виникла інша версія того, що відбувається, — що НБУ намагається високим курсом заманити на міжбанк експортерів, і одночасно намагається вручну підняти долар до показників, закладених у держбюджет.

«Усі пам’ятають, що до держбюджету 2024 року закладено курс 40,7 грн/$, від його виконання залежать податкові надходження, яких постійно не вистачає. Це те, за що постійно критикують Нацбанк за невиконання курсу, за яким вважали бюджет, а зараз проблема стоїть особливо гостро. Адже дефіцит бюджету знову зріс, і Мінфін днями сказав, що йому не вистачає на 2024-й близько $5 млрд. Тепер зрозуміло, що якась частина цього дефіциту перекриватиметься за рахунок девальвації гривні, яку ми зараз спостерігаємо. Вона буде благом для уряду. Та й для НБУ теж — адже чим вищий курс долара, тим більшою буде мотивація для експортерів повертати валютну виручку в Україну. Зараз більше долара заводиться під сільгоспроботи і подорожчання долара ще сильніше мотивуватиме аграріїв на продаж валюти», — пояснив «Стране» ситуацію голова правління одного з банків.

Слідом за міжбанком долар подорожчав сьогодні і на чорному ринку. День розпочинався валютним продажем по 40,09 грн/$, а закінчився на 40,33 грн/$. Ціна покупки піднялася з 39,04 грн/$ до 39,5 грн/$.

У касах банків максимальний курс продажу готівкового долара досяг 40,40 грн/$, цей цінник ставив державний Сенс Банк та ще чотири структури — А – Банк, Акордбанк, МетаБанк та Кристалбанк. Середня вартість – 40,21 грн/$, а середній робочий діапазон – від 40,05 грн/$ до 40,35 грн/$. Купівля американської валюти була у широкому діапазоні — 39,15-40,10 грн/$.

Картковий долар рухається вже до 41 грн/$. Сьогодні карткові курси банків були від 39,65 грн/$ (Укрсиббанк) до 40,85 грн/$ (Акордбанк) на продажу та діапазоні 38,86-40,04 грн/$ на купівлі.

Середня ціна долара при купівлі фізособами на поточні рахунки (з правом миттєвого зняття) до 50 тис. грн. на місяць склала 40,08 грн./$. Мінімальний цінник тут був на 39,97 грн/$ (Мотор Банк), а максимальний – 40,95 грн/$ (Банк Авангард).

Поділитись