Україна має обрати шлях до децентралізації енергосистеми – Борис Мацюк

Україна має обрати шлях до децентралізації енергосистеми – Борис Мацюк

Третій рік в Україні продовжується війна з агресором. Ворог вирішив обрати тактику обстрілу енергетичних об’єктів України, намагаючись наших людей занурити у повну темряву, а країну зробити непридатною для проживання. Розрахунок нацистського диктатора путіна доволі простий, ми це чуємо з російських пропагандистських медіа – створити новий потік біженців до Європи.

Українці дуже втомлені через регулярні перебої із електроенергетикою. В Україні повністю знищені Ладижинська ТЕС, Бурштинська ТЕС, Трипільська ТЕС, Зміївська ТЕС… А ще торік ворог підірвав Каховську ГЕС, таким чином створивши одну з найбільших після Чорнобиля техногенно-екологічних катастроф у світі. Ми втратили екосистему Каховського моря, людей, які загинули, а прості та малозабезпечені громадяни Півдня країни – домівки та все нажите роками майно. Ворог вирішив не зупинятися: була здійснена ракетна атака на ДніпроГЕС, що у Запоріжжі. Жодна із станцій не працює. Пошкоджена Кременчуцька ГЕС. Таким чином, унаслідок російських атак, Україна втратила вже дев’ять гігават потужності генерації. Ситуація в енергетиці дуже складна. Наразі «Укренерго» знову вимушене вдаватися до планових вимкнень споживачів, як результат – страждає промисловість країни та наші мирні люди, які перебувають у стані постійного стресу.

Наразі, як бізнесмен, я бачу єдиний вихід із ситуації, що склалася – це децентралізація енергосистеми. Будівництво електростанцій малої потужності є питанням національної енергобезпеки. Тобто, замість однієї електростанції потужністю 1 тис. МВт буде 100-200 менших електростанцій, і таку енергосистему не можна буде вивести з роботи масованими ракетними ударами. Такий енергомікс має виглядати, як коктейль із різних технологій: треба робити ставку на відновлювану енергетику, аби вона була доступною за ціною для простих громадян та брати меншу частину балансуючих потужностей, дорогих, щоб енергосистема могла ефективно збалансувати збільшений обсяг енергії з вітру і сонця. Наприклад, один вітровий генератор коштує близько мільйона євро. А нам можна будувати великі вітрові плантації, плантації із сонячних панелів, як у країнах ЄС. Децентралізація енергетики має охопити всю територію країни, оскільки радянська модель енергоринку країни майже знищена.

З іншого боку, Україна є кандидатом у члени ЄС, є високі шанси, що держава стане членом великої європейської родини найближчим часом. Держава працює над питанням збільшення можливостей імпорту електроенергії з ЄС до 2,2 ГВт. Втім, це має бути тимчасовий вихід із ситуації, тому що Україна має бути енергетично незалежною та будувати нові електростанції, які не під силу буде ворогу зруйнувати. Це можуть бути навіть і підземні електростанції. Європейські партнери вже відгукнулися нам допомоги, вони можуть це зробити абсолютно безкоштовно, розуміючи, що наша держава має бути енергетичним хабом ЄС.

Крім того, Україна має посилювати ППО для захисту енергетичного сектору країни. Ворог є підступним, тому тактика його є зрозумілою.

Але в цій складній ситуації, в якій опинилася наша країна, мене, як бізнесмена, бентежить повна нечистоплотність діючої влади, яка погрузла в корупційних скандалах та вирішила заробляти на війні. Трипільська ТЕС не отримувала з державного бюджету із виділених 9,7 млрд грн для спорудження захисту від ударних дронів та ракет. Кошти були, я так розумію, вкрадені? Telegram-канали та деякі ЗМІ повідомляли про те, що на захист Трипільської ТЕС та інших станцій уряд виділяв мільярди гривень. Кабмін виділяв додаткові 9,7 млрд грн на захист критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектору. І ось моє запитання: де цей захист? Популісти зі «Слуг народу» досі не розуміють принципів державного управління та не мають жодного уявлення, як керувати країною. Переконаний, що після наступних виборів, український народ вичистить зелену плісняву з країни. Ми нарешті підійдемо до того часу, коли Президентом України буде обраний інтелектуал, а не «вискочка». Більше 5 років оці популісти знущаються над людьми та перетворили їх на рабів, а себе – на господарів нашого життя. Вони спочатку знищили бізнес підприємців, загнали людей в кредитне рабство, поступово втілюючи план із знищення України та її громадян… Україна скотилася в ярмо авторитаризму.

Ще дивує цинізм нинішньої влади, коли оплата праці персоналу Національної енергетичної компанії «Укренерго» за кілька останніх років зросла у середньому на 70%. За інформацією медіа, один член правління отримує до 2 млн. грн. на місяць. На офіційному сайті «Укренерго» у розділі «звітність» прямо написано, що у квітні Кудрицький та 3 його заступники разом отримали 8 млн 534 тисячі гривень, тобто близько 2,2 млн гривень на кожного. Загалом за 2023 рік, за офіційними даними, керівник «Укренерго» разом зі своїми трьома заступниками заробили у держпідприємстві 29 млн гривень. До складу правління окрім Володимира Кудрицького входять ще три члени: Олексій Брехт, Сергій Галаган та Олег Скрипник. Минулого місяця ці діячі розділили на чотирьох 8,534 млн. грн. І це при тому, що остання перевірка компанії Держаудитслужбою виявила у НЕК «Укренерго» зловживань на 68 млрд грн. Оцініть красу гри: це в той час, коли в країні повномасштабна війна та знищено чимало електростанцій… Ви вважаєте, це правильним? Де тут моральна сторона медалі?

І на останок. Понад 30% всієї енергетики країни становить сонячна енергетика, яка працює вдень та накопичує енергетику. Якщо вдень вимикати світло, то це досить шкідливо відображається на сонячній енергетиці. Але чи розуміє це Кудрицький та «Укренерго»?

Борис Мацюк, бізнесмен та громадський діяч

Поділитись