Виконувач обов’язків постпреда Росії при Євросоюзі (ЄС) Кирило Логвінов заявив, що будь-яка форма відібрання заморожених на Заході російських активів суперечить нормам міжнародного права, тому рано чи пізно їх буде необхідно повертати.
Дипломат зазначив, що юридична служба Ради ЄС, по суті, визнала, що одного разу російські держактиви доведеться повертати, при цьому можливо з відсотками.
25 лютого ЄС ввів у дію десятий пакет антиросійських санкцій через спецоперацію в Україні, до якого увійшли заборони на роботу російських ЗМІ та нові обмеження щодо російських фізичних та юридичних осіб.
Обмеження торкнулися 1473 фізособи та 205 організації з Росії, у тому числі банківський сектор, передові технології, а також приватну військову компанію (ПВК) «Вагнер». Їхні активи заморозили, а громадянам та компаніям ЄС заборонили надавати їм кошти. Крім того, фізичним особам заборонено в’їжджати на територію ЄС або прямувати через нього транзитом. Як підрахувала Єврокомісія, ЄС запровадив торгові обмеження проти Росії на суму 11,4 мільярда євро.
Серед інших до списку санкцій включили російські Альфа-банк, Тінькофф банк і Росбанк, які, як заявляють у ЄС, «забезпечують суттєві доходи» владі Росії.
У відповідь на це у постпредстві Росії у Відні заявили, що Москва не залишить без відповіді десятий пакет санкцій ЄС. Самі антиросійські заходи визнали нелегітимними. Крім того, дипломати висловили критику у зв’язку із запровадженням обмежень проти російських ЗМІ — вони нібито порушують міжнародні договори.
Доля заморожених активів
У лютому єврокомісар з питань юстиції Дідьє Рейндерс повідомив, що ЄС уже заморозив 21,5 мільярда євро російських активів – вони належали організаціям та фізичним особам із Росії. При цьому ця сума не є остаточною, оскільки ЄС продовжує працювати за активами Центробанку Росії (ЦБ РФ), санкції щодо якого західні держави ввели наприкінці лютого минулого року.
Глава регулятора РФ Ельвіра Набіулліна заявляла, що загальний обсяг заморожених західними країнами резервів ЦП становив близько 300 мільярдів доларів. При цьому, за інформацією Bloomberg, ЄС не знає, де переважна частина заморожених активів ЦП, а саме 86 відсотків. Агентство зазначало, що з 258 мільярдів доларів встановлено місцезнаходження не більше ніж 36,4 мільярда доларів.
У січні глава Ради ЄС Шарль Мішель під час зустрічі з українськими представниками у Києві пообіцяв, що всі заморожені кошти, що належать Росії, підуть на відновлення України.
Законних підстав для того, щоб просто конфіскувати російські активи та направити їх Україні, немає, хоча на цьому наполягають окремі держави.
Водночас, Швейцарія не побачила юридичних підстав для передачі Україні заморожених активів Росії. Робоча група під керівництвом Федерального управління юстиції (FJU) дійшла висновку, що конфіскація приватних російських активів не є законною відповідно до чинного законодавства. Цей захід, зокрема, суперечив би конституційним гарантіям». В аналогічному ключі висловлювався і прес-секретар Міністерства закордонних справ Франції Анн-Клер Лежандр.
Позиція Москви
Блокування російських резервів за кордоном заступник секретаря Ради безпеки РФ Олександр Венедиктов назвав крадіжкою. На думку заступника секретаря СБ, «організаторами цього злочину виступають ті ж, хто раніше взяв на себе відповідальність за підтримку світової економічної архітектури».
Порівняв заморожування західними країнами російських валютних резервів із крадіжкою та прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін. За його словами, запроваджуючи санкції, Захід постарався завдати шкоди як російській фінансовій сфері, так і промисловості з діловим суспільством.