Сотні мільярдів доларів резервів Банку Росії, які потрапили під санкції через війну в Україні, виявилися фантомом, що вислизає від західних чиновників і саме існування якого викликає питання.
З $300 млрд російських ЗВР, про арешт яких країни G7 оголосили ще навесні, фактично знайти та заблокувати вдалося менше третини.
Про це з посиланням на чиновників США та інших країн повідомляє Atlantic Council – аналітичний центр при НАТО, який спеціалізується на відносинах із Європою та Росією.
Оцінка в $300 млрд заморожених резервів ґрунтувалася на даних самого російського ЦП, пише заступник голови Центру геоекономіки при Atlantic Council Чарлз Ліхфілд. Насправді ж термін «заморожування» не зовсім коректний, бо повністю виявити активи на цю суму досі не вдалося, зазначає він.
За словами Ліхфілда, ведеться активна робота, щоб зрозуміти, де можуть перебувати $200 млрд, які залишилися, і який російський інститут ними володіє. Але поки що результатів ці пошуки не дали, незважаючи на те, що санкції проти ЦБ діють уже 9 місяців.
Чи були ці $200 млрд у принципі, також неясно. Сам ЦБ РФ прозвітував про те, що на 1 січня тримав у резервах $612,9 млрд. З цієї суми 15,7% було розміщено в Німеччині, 9,9% – у Франції, 9,3% – у Японії, 6,4 % – у США, 5,1% – у Великій Британії, 2,7% – у Канаді та 2,5% в Австралії. Разом: 51,6% активів мали перебувати в країнах, які ввели санкції.
Частка валют, які під блокування, ще вище – 57,2%, випливає з даних ЦБ. Це євро, в який вкладено понад третину ЗВР (33,9%), долар США (10,9%), фунт стерлінгів (10,9%). Але за фактом у західних банках цих грошей не було.
Санкції заблокували для російського центробанку можливість проводити операції у ключових світових валютах – наприклад, продавати їх на біржі, щоб підтримувати карбованець, або навпаки купувати, щоб його послабити, пише Ліхфілд із Atlantic Council.
Проте, зазначає він, розмір російських ЗВР з початку війни скоротився на «гігантські» $90 млрд. ЦБ пояснює це «курсовою переоцінкою» активів: подешевшали як валюти до долара, так і золото. Але навряд чи це єдиний чинник, вважає Ліхфілд.
Російська економіка отримує надлишок валютних доходів, які нікуди витратити через впав імпорт: профіцит торгового балансу за січень-жовтень досяг рекордних $257 млрд, а платіжного балансу – $215 млрд. Валюта, мабуть, накопичується поза балансом ЦП, пише Ліхфілд. Для цього використовуються великі банки, які не потрапили під санкції – Газпромбанк, Россільгоспбанк та Московський кредитний банк.