Республіканці в Конгресі скасували стелю боргу США до 2025 року

Республіканці в Конгресі скасували стелю боргу США до 2025 року

США уникли дефолту та кризи у найбільшій світовій економіці, яка неминуче призвела б до проблем планетарного масштабу.

У ніч на четвер підконтрольна опозиції нижня палата американського Конгресу затвердила компроміс президента-демократа Джо Байдена з республіканцями і дозволила наростити держборг США вище вже досягнутих рекордних 31,4 трлн доларів.

Республіканці в Палаті представників мають більшість лише 222 з необхідними 218. Після припинення стелі державного боргу багато з них були незадоволені угодою спікера Кевіна Маккарті та Бейдена і проголосували «проти», щоб так Угода вимагала голосування демократичної меншини.

Зрештою, 314 члени Конгресу проголосували за «за». 117 проголосував «проти» – 71 республіканців та 46 демократів.

Без домовленості про стелю боргу гроші на поточні платежі, раніше затверджені Конгресом, закінчуються через тиждень, і Сполучені Штати вперше сплатили б на рахунки.

За замовчуванням найбільшого в світі позичальника та головного кредитора останнього екземпляра підірвало б основу світової фінансової системи і спричинило б шоки по всій світовій економіці, вже підірваних пандемія Ковід та агресія Росії проти України.

Стеля державного боргу, встановленого Конгресом, була досягнута в січні, і з тих пір Американське міністерство фінансів було позбавлено права на збільшення запозичень для фінансування поточних витрат.

Глава міністерства Джанет Єллен попередила, що гроші закінчуються в цьому темпі 5 червня.

Після декількох тижнів переговорів Байден та Маккарті минулих вихідних врегулювали компромісне рішення, що зменшило б дефіцит американського бюджету на 1,5 трлн. Доларів протягом наступних 10 років.

Для того, щоб він набула чинності, і норма щодо максимальної суми державного боргу, перестала діяти до 1 січня 2025 року, ключовим було схвалення від Конгресу США, контрольованого республіканцями.

Серед голосів «за» демократів, як наслідок, республіканців було більше, ніж 165 та 149 відповідно. Але республіканець Маккарті не турбувався. «Важливо, не так, як ви починаєте, а як ви закінчите», – сказав він журналістам після результатів зустрічі.

Президент Байден також вітав результат голосування в Палаті представників. Він назвав його «хорошою новиною для американського народу та американської економіки», – йдеться у повідомленні Білого дому.

Сенат також повинен схвалити угоду, але демократи контролюються, і багато республіканських сенаторів підтримують це рішення, тому серйозних проблем з його проходженням немає.

У той же час, сенатори змінюють збільшення або призупинення стелі можуть спробувати затримати дискусію або навіть виправити, після чого, в умовах гострої відсутності часу, законопроект повинен бути повернутий до Палати представників. Деякі з них, як праворуч, так і з лівого флангу, вже говорять, що вони зроблять все, що можуть зробити для цього.

Поділитись