Потенційна втрата довіри інвесторів стане катастрофою для повоєнного відновлення України

Потенційна втрата довіри інвесторів стане катастрофою для повоєнного відновлення України

В України є місяць на те, щоб уникнути дефолту.

Про це пише видання The Economist.

З початком широкомасштабної російсько-української війни державні та приватні інвестори погодилися призупинити виплати з обслуговування боргу обсягом 15% ВВП.
Якби цієї відстрочки не було, ці витрати стали б другою за величиною статтею державних витрат після оборони.

Однак термін дії відстрочки від приватних іноземних інвесторів, зокрема, французької Amundi та американської Pimco спливає 1 серпня.

«Таким чином, Україна має місяць на те, щоб уникнути дефолту. МВФ зацікавлений у тому, щоб міністр фінансів України Сергій Марченко домовився про списання боргу, але угода видається малоймовірною за наявний час», — зауважується у матеріалі.

Швидка реструктуризація займає місяці, складна — роки. Але Україна була закрита для ринків капіталу з початку війни, а це означає, що немає особливої потреби в терміновому проведенні процедури.

У червні Марченко запропонував кредиторам угоду, яка б знизила 60% від поточної вартості боргів.
Кредитори прохолодно відповіли, що вважають 22% більш прийнятними.

Таким чином, в України є два варіанти.

🔹Домовитися про продовження терміну заморожування обслуговування боргу, як із офіційними кредиторами, які відтермінують виплати до 2027 року.
🔹Оголосити дефолт.

Потенційна втрата довіри інвесторів стане катастрофою для повоєнного відновлення України.

Власники облігацій скептично ставляться до кредитування позичальника, який перебуває у стані війни.
«Повинна існувати країна, яка зможе виплатити борг після війни», — зазначає один із них.

«Хоча союзники та МВФ стверджують, що реструктуризація зараз дозволить Україні повернутися на фінансові ринки, щойно закінчиться війна і союзники пробачать борги, інвестори не впевнені, що такий день колись настане. Скоріше, вони вважають, що реструктуризація буде першою з багатьох спроб союзників України перекласти фінансовий тягар війни та витрати на відбудову на приватний сектор», — йдеться у матеріалі.

Тим часом допомога союзників зосереджена переважно на наданні зброї. Що ж до використання заморожених російських активів, то прибутки від них Україна почне отримувати згодом, тоді як гроші потрібні зараз, пише видання.
Наприкінці року співвідношення її боргу до ВВП наблизиться до 94%.

Зауважимо, що технічно Україна в дефолті з 2022 року, з цілком виправданих і зрозумілих причин. Тому нам трохи незрозумілий алармізм заголовку поважного економічного видання.

Поділитись