Київ подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину

Київ подасть до суду на Польщу, Угорщину та Словаччину

Україна 18 вересня подасть до Світової організації торгівлі (СОТ) на Польщу, Угорщину та Словаччину через їхню відмову скасувати заборону на українську сільськогосподарську продукцію.

Про це повідомив торговельник представник України Тарас Качка в інтерв’ю Politico.

Польща, Угорщина та Словаччина ввели власні заборони на українське зерно після рішення Єврокомісії скасувати обмеження.

«Важливо довести, що ці дії є юридично неправильними. І тому завтра ми почнемо судові процеси», – сказав Качка в неділю ввечері, додавши, що Київ готується відповісти на експорт польських овочів і фруктів.

Качка вважає, що відкрита непокора Брюсселю з боку Польщі, Угорщини та Словаччини була не лише внутрішньою справою ЄС, але викликала «найбільше системне занепокоєння» — чи можуть міжнародні торгові партнери довіряти, що Брюссель говорить від імені ЄС.

«Протягом багатьох років Європейська комісія була організатором торговельних переговорів та інституцією торговельної політики для всього ЄС. І ми раніше працювали на цій основі», – сказав глава Мінторгу.

Також Качка додав, що системний підхід Будапешта і Варшави щодо ігнорування позиції інституцій ЄС у торговельній політиці буде проблемою для ЄС загалом, тому що там немає єдності.

Згідно зі словами торговельного предстаника, Київ планує судитися з країнами у Світовій організації торгівлі, а не через власну торговельну угоду з ЄС.

«Я думаю, що весь світ повинен побачити, як країни-члени ЄС поводяться по відношенню до торгових партнерів і власного Союзу, тому що це може вплинути і на інші країни», – додав він. 

Качка зауважив, що тоді як Словаччина просто продовжила попередню заборону ЄС на чотири види зерна, Польща на вихідних ввела додаткові заборони на українське борошно та корми. Угорщина, за словами Качки, йде ще далі і забороняє ще 25 продуктів, про які раніше не йшлося, включно з м’ясом.

«Ці свавільні заборони — це смішно. Я думаю, що Угорщина тут робить політичну заяву про те, що вона хоче заблокувати торгівлю з Україною, а також повністю ігнорувати Брюссель. І тому я вважаю, що це дуже сміливий рух проти нас обох з Будапешта», – заявив урядовець.

Заборона на іншу агропродукцію від Польщі та Угорщини

За словами Качки, додаткові заборони Угорщини здебільшого символічні, враховуючи, що Україна не експортує в країну великої кількості яловичини чи свинини, заходи Польщі вплинуть на значну частину українського експорту.

Він підкреслив, що «ми будемо змушені вжити заходів у відповідь на додаткові продукти та заборонимо імпорт фруктів і овочів з Польщі», якщо Варшава не скасує ці додаткові заборони.

Уряди в Будапешті та Варшаві заявили, що вони діють, щоб захистити своїх фермерів від сплеску українських продуктів, який знизив ціни, але Качка відповів, що ця аргументація помилкова: «Заборона Польщі не допоможе фермерам, вона не вплине на ціни, тому що ціни є глобальними — те, що вони роблять, ґрунтується на громадській думці».

Відповідь Києва

Представник ЄС сказав Playbook, що Брюссель сподівався вирішити проблему, змусивши Київ запровадити власні обмеження на експорт у разі раптових сплесків.

Відповідаючи на запитання про цю можливу угоду, Качка сказав, що Київ готовий «взяти на себе відповідальність за те, щоб експорт з України не створював цунамі в сусідніх країнах», і запровадить систему експортних ліцензій на зерно «в реальному часі» для обох «уповільнити» експорт до сусідніх країн і дозволити Україні «швидко відреагувати», якщо буде виявлено сплеск.

Поділитись