Команда Дональда Трампа жорстко продавлює новий договір про корисні копалини

Команда Дональда Трампа жорстко продавлює новий договір про корисні копалини

Вже не 50%, а 100% копалин йдуть американцям. ЗМІ публікують подробиці нових пропозицій США щодо угоди з Україною.

Нова редакція проекту угоди про копалини значно жорсткіша, ніж перший варіант. Команда Дональда Трампа «жорстко продавлює новий договір», повідомляє видання NV з посиланням на джерела.

Нову версію договору Київ отримав від США у п’ятницю 21 лютого. Угода охоплює не тільки мінеральні копалини, а й газ та нафту, доходи від реалізації яких надходять до спеціального фонду.

Документ пропонує закріпити за США 100% власності фонду та розподілити внески сторін у співвідношенні два до одного – де українська сторона вносить дві третини надходженнями від видобутку копалин, а Вашингтон – третину.

Причому за фактом США нічого взагалі вносити не будуть, а просто зараховуватимуть свою третину в рахунок вже озброєних Україною поставлених Україні.

Розмір фонду Америка пропонує встановити на рівні $500 млрд. Гарантії безпеки в угоді відсутні. Також США не беруть на себе жодних зобов’язань щодо інвестицій.

Україна пропонує переглянути обсяг фонду та закріпити необхідність використання його коштів грошей виключно для інвестицій в Україні.

Джерела схиляються до того, що Київ буде змушений підписати цю угоду найближчим часом – щоби розблокувати співпрацю над мирним врегулюванням.

Офіційно такі умови не підтверджувалися. У той же час, раніше американське видання Axios раніше повідомляло, що угода буде невигідною для України і порівняла її з «сендвічем з лайном».

Зазначимо, що до конфлікту з командою Трампа Зеленському пропонували поділити власність фонду 50 на 50. Але після відмови Києва підписати першу редакцію угоди, умови, як бачимо, посилилися.

На Київ повісять $500 мільярдів

Ще одне видання пише про те, що умови угоди з копалинами з боку США різко посилилися – після того, як Зеленський відмовився від першого, м’якшого варіанту.

Нова американська пропозиція нічим не краща за стару, а «деякі умови здаються ще жорсткішими, ніж у попередньому проекті», пише New York Times.

За даними оновленого проекту угоди, Україна має відмовитися від половини своїх доходів із природних ресурсів, включаючи корисні копалини, газ та нафту, а також від половини надходжень із портів та іншої інфраструктури. Подібні умови були у початковому проекті від 14 лютого.

Доходи від українських копалин будуть направлені до фонду, в якому США мають 100%, і Україна має вносити внески до фонду доти, доки він не досягне 500 мільярдів доларів — суми, яку Трамп вимагав в обмін на вже надану американську допомогу. Ця сума у ​​першій редакції угоди не згадувалася.

Також в оновленому проекті йдеться про те, що США могли б реінвестувати частину доходів у повоєнне відновлення України, у тому числі для розробки надр та будівництва інфраструктури.

Цікаво, що до нового проекту угоди включено положення про доходи від територій, які зараз захоплені Росією. У разі їхнього звільнення Україною частка надходжень звідти становитиме 66%.

Юрисдикцією для вирішення спорів призначено суд Нью-Йорка, що «викликало стурбованість української сторони, оскільки це може послабити правову позицію України у разі виникнення спору».

Україна висувала відповідні вимоги щодо посилення військової підтримки, а також повоєнних гарантій безпеки. Однак «новий документ не передбачає ні того, ні іншого».

На середину суботи Україна не затвердила правочину, додає видання.

«В американців з’явилися нові вимоги, порівняно з попередньою редакцією договору».

Україна пропонує зменшити розмір коштів, яку вона має виплатити до американського фонду в рамках угоди про корисні копалини.

Про це повідомляє радіо NV із ​​посиланням на джерела.

У проекті угоди, яку надіслали американці, фонд складає 500 млрд. доларів. Зеленський пропонує зменшити його до $100 млрд.

Також видання підтверджує, що . Туди додалися не лише доходи від копалин, а й від портів, нафти та газу.

Українські редагування за договором представник Трампа Келлог повіз до США.

Також Київ пропонує, щоб остаточно затвердили договір Трамп та Зеленський на особистій зустрічі у Вашингтоні. Реакція на це Білого дому, де останніми днями жорстко критикують Зеленського, невідома.

Видання також повідомляє, що обговорення проекту угоди викликало суперечності на одній нараді між Зеленським та головою ГУР Буданова. Суть суперечностей не розкривається.

«Проект не відображає партнерства»

Володимир Зеленський не готовий підписати угоду зі США щодо природних ресурсів, тому що в нинішньому вигляді угода містить лише «односторонні зобов’язання України», сказав Sky News українське джерело.

«Угода ще не готова до підписання, є низка проблемних питань, і в нинішній формі проекту президент не готовий її прийняти. Сьогодні проект не відображає партнерства в угоді і містить лише односторонні зобов’язання України», – сказало джерело.

Джерела «Суспільного» в Офісі президента також заявили, що підписання угоди про родовища сьогодні не буде, оскільки залишилося невирішеним питання щодо гарантій безпеки.

Нагадаємо, Трамп хоче підписати угоду про доступ США до природних ресурсів України на суму 500 млрд доларів як компенсацію за вже надану американцями допомогу. І погрожує Києву, що він «шкодує», якщо Зеленський не підпише угоду. Західні ЗМІ пишуть, що у разі відмови української влади від підписання США відключать Україні «Старлінк».

Минулого тижня Зеленський заявив, що не має наміру підписувати угоду тому, що вона не містить гарантій безпеки з боку США.

Потім оточення Трампа (Рубіо та Венс) звинуватило Зеленського у брехні, заявляючи, що український президент обіцяв їм підписати угоду, потім публічно її розкритикував.

Рада президента США з нацбезпеки Уолтц заявив, що Зеленський підпише угоду вже дуже скоро. Західні ЗМІ повідомили, що угоду можна підписати вже сьогодні.

Але, як бачимо, українськими джерелами ця інформація поки що спростовується.

Поділитись