Євросоюз (ЄС) опублікував у своєму офіційному журналі рішення щодо запровадження стелі цін на нафту з Росії.
У додатку до документа наведено таблицю, згідно з якою ціна за барель вказана на рівні 60 доларів. Забороняється безпосередньо чи опосередковано надавати технічну допомогу, посередницькі послуги чи фінансування чи фінансову допомогу, пов’язані з торгівлею, посередництвом чи транспортуванням, у тому числі шляхом перевалки з судна на судно, до третіх країн сирої нафти чи нафтопродуктів, що походять з Росії або були експортовані з Росії – Євросоюз.
Рішення Євросоюзу
Увечері у п’ятницю, 2 грудня, ЄС офіційно підтвердив рішення про стелі цін на російську нафту, ухвалене після тривалих обговорень. Його також підтримали країни G7 та Австралія. Конкретний рівень раніше дізналося агентство Bloomberg — йдеться про 60 доларів за барель.
Високопоставлене джерело в Брюсселі пояснило, що такий рівень був обраний виходячи з того, що він дещо нижчий за ринкову ціну на сировину з Росії. Механізм регулювання цін зможе гарантувати, що стеля на російську нафту завжди буде нижчою від ринкової ціни, незважаючи на постійні коливання ринку.
Головною перешкодою для ухвалення рішення була позиція Польщі: більша частина держав спочатку пропонувала діапазон 65-70 доларів за барель, проте Варшава виступала з радикальною вимогою встановити обмеження 30 доларів.
Заходи мають набути чинності з понеділка, 5 грудня, разом із «нафтовим» пакетом санкцій Євросоюзу, який передбачає заборону на морські постачання нафти з Росії.
Винятки
У той же час, запровадження Євросоюзом стелі цін на нафту з Росії передбачає перехідний період.
Нові правила не застосовуватимуться до нафти, закупленої за ціною, вищою від граничної, завантаженої на судна до 5 грудня і вивантаженої до 19 січня 2023 року, уточнюється в прес-релізі Єврокомісії.
Крім того, там йдеться, що Євросоюз має намір позбавляти страховок і фінансування суду, які перевозитимуть російську нафту за ціною, вищою від граничної.
При цьому Угорщину буде звільнено від застосування стелі цін на російську нафту, заявив глава МЗС країни Петер Сійярто. На думку Сійярто, Брюсселю давно настав час усвідомити, що подібні заходи шкодять європейській економіці. Він закликав збільшити постачання енергоносіїв, оскільки це може знизити ціни.