Європа і США готуються покінчити з останніми резервами Росії

Європа і США готуються покінчити з останніми резервами Росії

Заморозивши половину валютних резервів Росії, наклавши окремі санкції на золотий запас і залишивши ЦБ РФ лише з юанями на $110 млрд, західні країни готуються вдарити по останнім доступним Кремлю запасам твердої валюти.

Євросоюз обговорює запровадження санкцій проти Газпромбанку — останнього великого держбанку, який зберігає доступ до міжнародних транзакцій. ГПБ, що став хабом для розрахунків за газ, уникнув потрапляння під блокуючі санкції ЄС, залишається учасників міжнародної платіжної системи SWIFT і може проводити платежі в євро.

У результаті банк, третій у Росії за розміром активів, де-факто став новим ЦБ РФ, вважає головний економіст Інституту міжнародних фінансів Робін Брукс.

У той час як Банк Росії під управлінням Ельвіри Набіулліної ліквідований як суб’єкт світової фінансової системи, його рахунки заарештовані, а провести валютні угоди немає можливості навіть на Московській біржі, Газпромбанк акумулює на своїх рахунках надлишок валюти за нафту та газ.

Взявши він функцію, яку раніше виконував центробанк, ДПБ накопичує «нові російські ЗВР». А їхній обсяг може досягати 76,5 млрд доларів лише за другий квартал — у таку суму ЦБ оцінив профіцит поточного рахунку платіжного балансу (тобто різницю між основними валютними потоками в країну та з неї).

Банк навіть може проводити курс рубля, проводячи інтервенції, вказує Брукс. Але санкції ЄС можуть покінчити з його резервами: за даними Bloomberg і EUObserver, чиновники розглядають можливість відключення Газпромбанку від SWIFT, після чого операції з десятками мільярдів доларів накопиченої валюти стануть для нього навряд чи можливими.

Слідом під ударом може виявитися й інша велика «кубишка» Кремля — валютні запаси «Сургунафтогазу», четвертого за обсягами видобутку нафтової компанії Росії, справжні власники якої залишаються таємницею за сімома печатками вже понад 10 років.

На торгах Московської біржі у понеділок акції «Сургута» сталися падіння, втрачаючи у моменті на 25% (привілейовані) та 20% (звичайні). Обвал, через який біржі довелося призупиняти торги (з переведенням у дискретний аукціон), — це результат побоювання інвесторів за валютні накопичення компанії, каже аналітик Freedom Finance Global Володимир Чернов.

Не маючи боргу та не інвестуючи у придбання, «Сургутнафтогаз» роками акуратно складував валюту на банківських рахунках і на кінець 2021 року мав близько 55 млрд доларів (відповідно до МСФЗ та оцінки ДПБ).

Але тепер доля цих запасів, які перевищують ЗВР більшості країн світу, може підвиснути у повітрі. На ринку побоюються, що нові обмежувальні заходи можуть призвести до повної зупинки електронних операцій із доларом, пояснює Чернов. Такий сценарій можливий, якщо під санкції потраплять структури Мосбіржі, зокрема Національний кліринговий центр.

Про ризики санкцій проти НКЦ, який проводить кліринг біржових угод, 22 вересня заявив голова наглядової ради торгового майданчика Сергій Швецов. Він попередив, що біржа може припинити торги доларом, а бізнес щодо їхньої організації — продати.

Поділитись