Економіка рф відновлюється після санкцій

Економіка рф відновлюється після санкцій

Економіка Росії може повернутися до свого довоєнного рівня вже наступного року, коли вона адаптується до впливу міжнародних санкцій, хоча прагнення Кремля збільшити набір військових може звести нанівець цю мету.

Про це пише Bloomberg.

Економіка зросла приблизно на 4,6% у другому кварталі та на 1,5% у першому півріччі, заявив прем’єр-міністр Михайло Мішустін у п’ятницю на зустрічі з офіційними особами. Пізніше в п’ятницю Федеральна служба статистики опублікує звіт про валовий внутрішній продукт за другий квартал.

Поглиблення нестачі робочої сили додає труднощів Росії, оскільки Кремль прагне залучити більше добровольців до приєднання до невдалого вторгнення президента Володимира Путіна в Україну, яке триває вже 18-й місяць. Це може спонукати до переходу до більш вибіркових заходів для призову людей, відсутність яких не буде так сильно відчуватися на робочому місці.

Путін минулого тижня підписав закон, який підвищує призовний вік до 30 років з 27 січня і забороняє чоловікам залишати країну після того, як вони отримають цифрове повідомлення про призов. За даними Bloomberg, ці заходи можуть дозволити «цілеспрямовану мобілізацію», яка сприятиме короткостроковому зростанню шляхом зменшення впливу нестачі робочої сили та дозволить економіці досягти довоєнного розміру до середини або кінця 2024 року, незабаром після запланованих президентських виборів. Економіка Росії економіст Олександр Ісаков .

Тим не менш, «вибір мобілізації за призовом навряд чи змінить падіння довгострокового зростання», – сказав він.

Російська економіка прискорює відновлення після воєнних потрясінь

Квартальне зростання може перевищити 2% на тлі збільшення бюджетних витрат

Джерело: Росстат, Bloomberg Economics

*Дані за другий квартал 2023 року є оцінкою Bloomberg Economics

Дані про ВВП означають, що економіка Росії розвивалася протягом чотирьох кварталів поспіль після падіння на понад 4% рік тому, незважаючи на прогнози про тривалий спад у відповідь на санкції, запроваджені через вторгнення в Україну в лютому 2022 року. Збільшення витрат на оборону підштовхнуло промислове виробництво, тоді як споживчий попит набирає обертів на тлі більших витрат на соціальну підтримку та підвищення заробітної плати .

Незважаючи на це, рубль наближається до 100 за долар після ослаблення майже на 25% з початку року, падіння голова центрального банку Ельвіра Набіулліна звинувачує головним чином у погіршенні умов зовнішньої торгівлі.

У той час як потоки імпорту залишаються стабільними, обмеження на продаж енергоресурсів Росією, в тому числі обмеження цін на нафту, встановлені країнами Великої семи, призвели до постійного зниження доходів від експорту, що призвело до найнижчого за два роки профіциту поточного рахунку .

Економіка може досягти свого довоєнного розміру до середини наступного року, сказала Наталія Лаврова, головний економіст фінансової групи BCS, яка прогнозує зростання на 2% у 2023 році. «Щоб отримати іншу оцінку, потрібно очікувати чогось дуже відмінного від консенсусу. часу», – сказала вона.

Нещодавно Банк Росії підвищив свій прогноз зростання на 2023 рік до 1,5-2,5%, зазначивши, що виробництво в більшості секторів, орієнтованих на внутрішній попит, досягло або навіть перевищило довоєнний рівень. У наступному році він прогнозує зростання на 0,5%-2,5% і 1%-2% у 2025 році.

Політики попереджають, що «можливість розширення виробництва в російській економіці все більше обмежується умовами ринку праці», які сприяють посиленню інфляційних ризиків разом із санкціями та різким зростанням державних витрат, пов’язаних із війною.

«Якщо говорити за підсумковим роком, то в 2024 році Росія вже вийде за рівень 2021 року», — заявив у Москві економіст Росбанку Євген Кошелєв.

Поділитись