Культура – основний фундамент державотворення, заради чого ми сьогодні і боремося – таким був мій головний посил учасникам науково-краєзнавчої конференції “Романтик історичної прози”, присвяченої 150-й річниці з дня народження Богдана Лепкого у Тернопільському обласному краєзнавчому музеї.
Про це написав на своїй сторінці у Facebook голова Тернопільської обласної ради Михайло Головко.
Велет українського інтелекту і патріотизму, багатогранна особистість, поет, письменник і мистецтвознавець, автор понад 80-ти книг і текстів численних музичних творів.
Художник, який мріяв написати пензлем історію України, та перо переважило талант маляра і він створив геніальну пенталогію “Мазепа” з наскрізним усвідомленням того, що українець визволитися лише знаннями про самого себе.
“Таким його викарбувала Перша світова війна. Рідний брат Лев був у січових стрільцях, Богдана Лепкого мобілізували до австрійської армії і відправили в місця локалізації українських полонених, де проводив просвітницьку роботу – читав курси історії, мови, культури. Він є яскравим прикладом формування спільної української національної свідомості. Так Лепкий-лірик – тужливий та романтичний – перетворюється на історика. У цей буремний час він чітко розуміє: якщо хочеш знати, що з тобою буде завтра – уважно перечитай минуле. І береться за мегапостать – Мазепу, пише її так, як до нього не писав ніхто і досі не перевершив. Це людина, яка була шанована не тільки в Україні. Богдан Лепкий мав великий авторитет і за кордоном. Працював безустанно і тому досягав вершин. У нас його твори були заборонені, навіть за їх зберігання люди зазнавали репресій. Його видання палили і нищили. Той же ворог і сьогодні хоче знищити все українське. Але чим більша культура і духовність, тим ми сильніші. Перемога буде, коли ми остаточно подолаємо все, що нав’язували з Москви, щоб розчинити нас як націю. Отже, цінуймо спадщину, яку нам залишили земляки, неосяжну і багату. Ми її ще не встигли вивчити і збагнути. Пам’ятаймо своє коріння і славетних геніїв нашого краю”, – наголосив Головко.