Boeing 737 MAX знову в небі після довгого простою

Boeing 737 MAX знову в небі після довгого простою

Boeing 737 MAX повертається в небо – в кінці 2020 року його комерційне використання відновили три світові авіакомпанії, в тому числі один з американських грандів – American Airlines.

Простій літаків цієї моделі, викликаний двома авіакатастрофами, тривав майже два роки. Експерти, втім, поки не впевнені, чи вистачить проведеної самим авіабудівним концерном і регулюючими органами «роботи над помилками» для того, щоб повністю повернути довіру до літака. Тим більше в період обвалу попиту на авіаперевезення на тлі епідемії коронавируса повернення лайнера може виявитися зовсім не тріумфальним.

Після майже дворічної вимушеної перерви в небо над Сполученими Штатами повернувся Boeing 737 MAX – перший комерційний рейс лайнера відбувся 29 грудня минулого року. Рейсом 718 з Майамі в Нью-Йорк прибутку 87 пасажирів (всього в літаку 172 місця), в тому числі родичі капітана повітряного судна і першого пілота, повідомляло агентство Reuters. Відстань в 1200 миль (1,9 тис. км) борт подолав за два з половиною години без будь-яких технічних проблем.

У тому, що труднощів не буде, журналістів перед польотом запевняв президент American Airlines Роберт Айсом. «Цей літак піддавали таким серйозним перевіркам, яких не було в історії, – заявив він. – Ми повністю впевнені в тому, що цей борт – найнадійніший з тих, що піднімаються в повітря».

Впевненість Айсома щодо безпеки 737 MAX, які були заборонені для експлуатації на протязі 20 місяців після катастроф в Індонезії та Ефіопії, поділяють, втім, не всі авіамандрівники. У всякому разі, згідно з результатами проведеного нещодавно агентством Reuters і соціологічною службою Ipsos опитування, більше половини пасажирів остерігаються летіти на борту цієї моделі після того, як їм нагадують про нещодавні авіаподіях за участю цього лайнера.

Перша катастрофа Boeing 737 MAX 8 сталася 29 жовтня 2018 року в Індонезії. Літак летів з Джакарти в Панкалпінанг, рейс виконувала авіакомпанія Lion Air. На борту знаходилися 189 осіб. Лайнер зник з екранів радарів через 13 хвилин після зльоту, екіпаж запросив повернення в аеропорт, після чого зв’язок з ним пропав. Літак впав у острова Ява. Індонезійські слідчі знайшли дев’ять факторів, що призвели до катастрофи.

Якби хоча б одного з них не було, можливо, катастрофи вдалося б уникнути. Серед них – несправність датчика кута атаки і викликана їй неадекватна робота системи попередження звалювання літака (MCAS), яка орієнтувалася на його дані. Крім того, пілоти не зуміли правильно відреагувати на ситуацію. Виявилося, що в програмі навчання льотного складу не було інформації про MCAS.

Поділитись