Влада Білорусі повністю ігнорує пандемію коронавірусу

Влада Білорусі повністю ігнорує пандемію коронавірусу

Понад 150 тисяч громадян Білорусії підписали звернення до Всесвітньої організації охорони здоров’я, в якому скаржаться на те, що влада країни повністю ігнорує пандемію коронавірусу, приховують об’єктивну інформацію від населення і навіть фальсифікують діагнози пацієнтів.

Те, що епідеміологічна ситуація в країні залишає бажати кращого, підтверджують і свідоцтва лікарів, які зрідка мелькають в місцевих ЗМІ. Але Білорусь живе звичайним життям, і навіть масові заходи ніхто не скасовує. І в той час, як цілі країни переходять в режим самоізоляції, а провідні експерти говорять про згубний вплив алкоголю на хворих COVID-2019, президент Олександр Лукашенко радить громадянам побільше гуляти і пити горілку. На цьому тлі автори звернення просять міжнародну організацію терміново ввести карантин в республіці.

Все спокійно

«Нас завжди вчили, ви ж пам’ятаєте: якщо ГРВІ, грип та інше, треба на вулицю виходити, дихати свіжим повітрям, провітрювати приміщення. Тому я не розумію тих, хто сьогодні радить ізолювати, закрити, перекрити. Працювати треба, як ми це завжди робили, точково», – заявив президент Білорусі Олександр Лукашенко 31 березня.

Життя в Білорусі, на відміну від більшості країн Європи, практично не змінилася з моменту оголошення пандемії. Навчальні заклади працюють, правда, школи переведені на вільне відвідування. До сих пір проходять масові заходи, в тому числі матчі національного чемпіонату з футболу, кордони залишаються відкритими. Хіба що прибувають з-за кордону відправляють на 14-денну обсервацію. Влада не заперечують, що проблема торкнулася і Білорусії. Просто, за словами Лукашенка, система охорони здоров’я виявилася готова.

У МОЗ заявили, що Білорусь за кількістю тестувань на душу населення посідає дев’яте місце в світі, а лікарні оснащені краще американських. Відомство відмовляється пов’язувати зростання захворюваності на пневмонію з поширенням SARS CoV-2 і пояснює це аномально теплою зимою, через яку на три тижні змістився пік захворюваності на ГРВІ, а разом з ним і сезонного грипу H1N1, який і є причиною пневмонії в більшості випадків. Проте, запевняють в МОЗ, тести на COVID-19 проводяться всім пацієнтам з важким і середньотяжким перебігом захворювання.

Лукашенко ж спочатку демонстрував скептичне ставлення до пандемії і називав те, що відбувається «Коронавірусним психозом». Він радить пити горілку, працювати в полі і ходити в баню для профілактики інфекції. А також різко критикував рішення Москви закрити кордони, яке і було прийнято саме через недотримання Білоруссю рекомендацій ВООЗ.

Справедливості заради варто нагадати, що в березні спецпосланець ВООЗ по Європейському регіону Вітяніс Андрюкайтіс віддав належне колегам в Білорусі і відзначив високий рівень вакцинації від грипу в країні. За його словами, застосування радянських систем профілактики і схем роботи санітарних служб дозволило епідеміологів отримати чітку картину поширення COVID-19.

Однак уже на початку квітня представник ВООЗ в республіці Батир Бердикличев розповів, що в організації незадоволені рівнем інформування населення Білорусі. Він відзначив заслуги МОЗ, але вказав, що нинішня ситуація вимагає активної міжвідомчої взаємодії. Також Бердикличев анонсував прибуття місії ВООЗ в країну, метою якої буде оцінка реального стану справ і ефективності застосовуваних заходів. Літак з членами місії приземлився в Мінську увечері 7 квітня.

Поки ж МОЗ не почав публікувати навіть статистику про географічну локалізацію виявлених випадків COVID-19, пояснюючи це небажанням провокувати масовий психоз. Щоденні оповіщення про точне число хворих, які зараз знаходяться в лікарнях з коронавірусів, з’явилися в офіційному Telegram-каналі відомства тільки після невдоволення ВООЗ. Однак в них немає даних про те, скільки всього випадків виявлено. І не тільки в організації висловлюють претензії. Ситуація вже викликала подив як у сусідніх країнах, так і в самій Білорусі.

Вітебський осередок

Найбільш різко на заяви Лукашенка зреагувала Литва, яка припинила рух навіть приватних автомобілів на кордоні з Білоруссю. У Вільнюсі, де епідемія тільки набирає обертів, а влади замислюються про подальше посилення карантинних заходів, визнали, що Мінськ занадто розслаблено сприймає те, що відбувається, і це загрожує тяжкими наслідками. Ймовірно, в Литві звернули увагу на численні публікації ЗМІ з Вітебська. Саме там зареєстрували першу смерть від коронавірусу в Білорусії – помер 75-річний актор Віктор Дашкевич.

Поділитись