Україна створила «Асоційоване тріо» для вступу в ЄС

Україна, Грузія і Молдова домовилися про створення «асоційованого тріо», в рамках якого вони об’єднають зусилля на шляху до вступу в Євросоюз.

Країни намагаються увійти до складу ЄС протягом кількох років, але поки експерти не дають оптимістичних прогнозів.
Питання про створення тріо обговорювалося в рамках офіційного візиту міністрів закордонних справ Грузії Давида Залкаліані і Молдови Ауреліу Чоко до Києва, який відбувся 17 травня.

«Сьогодні ми підписали документ, який створює асоційоване тріо, і це буде посилене співробітництво трьох наших країн в питаннях європейської інтеграції», — сказав глава українського МЗС Дмитро Кулеба після підписання меморандуму.

За його словами, «Асоційоване тріо» складається з трьох основних елементів — структурування та консультації щодо євроінтеграції між зовнішньополітичними відомствами України, Грузії і Молдавії, діалогу з євроінститутами, а також координації в рамках «Східного партнерства».

Як зазначив глава українського МЗС, в рамках меморандуму країни також будуть працювати над поступовою інтеграцією до внутрішнього ринку Євросоюзу і зміцнювати свою безпеку.
Ці республіки колишнього СРСР протягом багатьох років прагнуть до вступу в Європейський союз, але до сих пір у кожної був окремий шлях.

Україна

Верховна рада України в грудні 2014 року внесла зміни до двох законів і таким чином відмовилася від позаблокового статусу держави. Два роки по тому — в червні 2016 року — були прийняті додаткові документи, що визначають вступ в НАТО метою зовнішньої політики країни. 1 вересня 2017 року чинності знайшло угоду про асоціацію України і Європейського союзу. Курс України на вступ до ЄС і НАТО закріплений в конституції країни в лютому 2019 року. У країни встановлений безвізовий режим з ЄС.

Який займав раніше пост єврокомісара з питань політики сусідства та розширення ЄС Йоханнес Хан попереджав, що говорити про членство України в Євросоюзі в найближчі роки нереалістично і Києву необхідно сконцентруватися на імплементації угоди про асоціацію з ЄС.

Грузія

Грузія підписала угоду про асоціацію з ЄС в 2014 році, в березні 2017 року громадяни країни отримали можливість безвізового в’їзду в країни шенгенської зони. Грузинська влада називають членство в НАТО і Євросоюзі головними зовнішньополітичними пріоритетами.

У жовтні минулого року Давид Залкаліані в ефірі «Радіо Імеді» повідомив про намір Грузії подати заявку на членство в Євросоюзі в 2024 році після узгодження і координації з європейськими партнерами. Він стверджував, що Грузія підійшла до тієї точки, коли процес європеїзації став незворотним.

Правда, у президента країни Саломе Зурабішвілі оптимізму в цьому питанні куди менше: в травні минулого року вона висловила думку, що Грузія найближчим часом не зможе вступити до Євросоюзу. Замість цього вона пропонувала зайнятися поглибленням співпраці з ним.

Молдова

Молдова підписала договір про асоціацію з Євросоюзом в 2014 році. Причому суспільство тоді розкололося: згідно з результатами плебісцитів, проведених в невизнаній республіці Придністров’я і гагаузької автономії, більше 90% жителів цих регіонів виступають за зближення з Росією і входження в Митний союз, тоді як в іншій частині країни думки розділилися приблизно порівну. Безвізовий режим з ЄС для Молдови був введений в тому ж році.

Глава молдавського МЗС Ауреліо Чокой в ​​день підписання меморандуму про «Асоційоване тріо» висловив надію, що республіка зможе приєднатися до Євросоюзу протягом найближчого десятиліття. Він підкреслив, що для євроінтеграції всім країнам потрібно пройти по шляху серйозних реформ.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: , , , ,

Загрузка...