Туреччина анонсувала створення нового військового блоку

Туреччина анонсувала створення нового військового блоку

Влада Туреччини планує створити новий військово-політичний блок всіх тюркських країн.

Ця ідея стає все більш популярною після війни в Нагірному Карабасі. Уряд Туреччини активно підтримало в конфлікті армію Азербайджану, яка здобула переконливу військову перемогу. На тлі цих військових успіхів в Анкарі знову заговорили про створення військово-політичного блоку тюркських країн з Туреччиною на чолі. Ідею «великого Турана» для «МК» оцінив військовий експерт.

Війна в Карабаху, яка завершилася перемогою Азербайджану, може стати першим кроком до створення в Азії нової військової сили. Під час виступу на військовому параді в Баку з нагоди закінчення війни президент Туреччини Реджеп Тайіп Ердоган де-факто анонсував нові військові операції, які дозволять «відновити історичну справедливість». Зокрема, він натякнув на необхідність відділення від Ірану регіонів населених етнічними азербайджанцями.

Заяви турецького лідера – частина пропагандистської програми турецької влади по об’єднанню тюркомовних країн в єдиний блок. Влада Туреччини давно надають підтримку уйгурским сепаратистам в Китаї, налагоджують зв’язки з урядами і політичними партіями в республіках Середньої Азії. Турецькі ЗМІ заявляють: прийшла пора для об’єднання тюркських народів в єдиний альянс, обриси якого з кожним днем ​​стають виразніше.

Якщо раніше в Анкарі використовували гасло: «один народ – дві держави» (маючи на увазі Туреччину і Азербайджан), сьогодні говорять «один народ – п’ять держав». І перший кандидат в союзники – Туркменістан. На недавній конференції, присвяченій 25-й річниці проголошення Туркменістану нейтральній державою, Ердоган закликав Ашхабад приєднатися до Ради співробітництва тюркомовних держав.

Між двома країнами активно розвивається військово-політичне співробітництво. Маючи намір затвердити свою присутність в Каспійському регіоні, Туреччина уклала ряд контрактів на поставку до Туркменістану військової техніки та в першу чергу – катерів і сторожових кораблів. Таким чином, незважаючи на діючий принцип неприсутності на Каспії озброєнь непрікаспійськіх держав, де-факто – вони вже з’явилися в регіоні.

Налагоджує військове співробітництво Туреччина і з іншими тюркоязичними державами Середньої Азії. В кінці жовтня 2020 року було підписано нову угоду про військове співробітництво між Туреччиною і Узбекистаном. Згідно з умовами двостороннього контракту, середньоазіатська республіка розгорнула на своїй території виробництво турецької бронетехніки.
Турецьке озброєння активно завойовує регіональний ринок. Так, влада Казахстану мають намір придбати партію турецьких ударних безпілотників Bayraktar TB-3. Нові машини ще не пішли в серію, однак потенційні покупці вже готові їх придбати. Особливо після очевидного успіху турецьких дронів Bayraktar ТВ2.

У листопаді 2020 року партія турецької військової техніки та іншого військового майна була передана збройним силам Киргизії. Офіційні особи в Анкарі відзначили готовність активно розвивати відносини у військовій і військово-технічній галузях.

Поділитись