Розкрита секретна угода Туреччини про переселення біженців

Розкрита секретна угода Туреччини про переселення біженців

Анкара і Тирана уклали секретну угоду про переселення 30 тис. біженців з Туреччини в албанський регіон Північний Епір, де проживають в основному греки, пишуть грецькі і албанські ЗМІ.

В Афінах вважають, що таким чином албанська влада має намір розбавити національну більшість в регіоні.
Деталі не були оприлюднені, але, як вважають албанські і грецькі спостерігачі, сторони могли також обговорити питання переселення сирійських біженців в Албанію.

За інформацією видання Proto Thema, угода включає в себе «заходи, які міністерства оборони двох країн мають намір завершити до 2020 року, щоб зміцнити і активізувати взаємодію в галузі безпеки і оборони».
У Туреччині в даний час знаходяться близько 3,6 млн мігрантів. Це – наслідок домовленостей між Анкарою і Брюсселем.

У 2015-2016 роках Євросоюз так і не зміг впоратися з напливом біженців. На допомогу прийшла Анкара – турецька сторона погодилася укласти з ЄС договір про прийом людей, висланих з європейських країн, і взяла на себе зобов’язання стримувати нелегальну міграцію. В обмін Анкарі були обіцяні виділення коштів для допомоги в утриманні біженців, запуск переговорів про її вступ до ЄС і безвізовий режим.

З виплатами проблем, за великим рахунком, не виникало, а от решту зобов’язань Євросоюз так і не виконав, що, звичайно, викликає у турецького уряду роздратування. При цьому свою частину договору Анкара виконує справно: у 2015 році з турецьких берегів в Європу прибутку 860 тис. нелегалів, а ось за першу половину 2019 року – всього 11 тис. Варто також зауважити, що пік міграційного кризи в Європі припав на 2015 рік, вже в 2016-му потік мігрантів різко пішов на спад і продовжує знижуватися. Багато в чому цьому посприяла угоду між ЄС і Туреччиною.

Однак з кожним роком невдоволення Туреччини стає все більш очевидним. З Анкари все голосніше лунають заяви про те, що їй все важче справлятися з розміщенням у себе біженців. В кінці лютого Туреччина оголосила, що не буде більше перешкоджати мігрантам в їх проході до Європи, що викликало серйозну стурбованість у ЄС. Найбільші побоювання у зв’язку з ситуацією висловлює Греція – одна з декількох країн ЄС, через географічних умов найбільш постраждала від кризи з мігрантами.

Справа в тому, що в албанському Північному Епірі проживають близько 120 тис. греків. Напруженість між грецьким та албанським населенням існувала з самого створення албанської держави. З 1996 року відносини між Афінами і Тираною значно покращилися після підписання угоди про дружбу, співпрацю, добросусідство і безпеки, однак грецьке населення в країні продовжувало піддаватися нападкам і дискримінації.

Якщо інформація про переселення сирійських біженців в Північний Епір відповідає дійсності, то влада Албанії тим самим послабить грецьку ідентичність в регіоні, розбавивши православну більшість мусульманами.
Підозри посилюються також у зв’язку з тим, що економіка Албанії зараз ослаблена через потужний землетрус, який відбувся 26 листопада 2019 року. Крім того, на тлі пандемії коронавірусу Албанія заборонила всі міжнародні повітряні рейси до столиці, за винятком рейсів в Стамбул і з нього.

Поділитись