Польща може зупинити реалізацію проекту «Північний потік – 2»

Польща може зупинити реалізацію проекту «Північний потік – 2»

Польський антимонопольний регулятор наклав штраф на французьку енергетичну компанію Engie за відмову в сприянні розслідуванню по «Північному потоку – 2».

Учасники проекту будівництва газопроводу вже відкинули висунуті претензії і мають намір оскаржити їх. На цьому тлі торговий представник України Тарас Качка заявляв про намір Києва і Варшави тим чи іншим способом заблокувати реалізацію «Північного потоку – 2». Однак, на думку експертів, після отримання дозволу від Данії на прокладку газопроводу всі спроби перешкодити його будівництва приречені на провал.

Аналітики відзначають, що противники проекту також розуміють це, але намагаються «зберегти обличчя», виходячи і з внутрішньополітичних мотивів. Польське Управління із захисту конкуренції і споживачів (UOKiK) наклало штраф на французьку енергетичну компанію Engie за відсутність сприяння у справі про будівництво газопроводу «Північний потік – 2». Як повідомили представники відомства на прес-конференції у Варшаві, штраф складе близько $ 44,5 млн – «за постійну і необґрунтовану відмову у наданні запитаних документів».

За словами глави UOKiK Марека Нехцяла, польський регулятор вимагав від французів надати «відомості про газове паливо, зокрема, договори про його транспортування, розподіл, продаж, поставки та зберігання». Однак французька компанія їх не надала.

“Ми ведемо дуже важливе антимонопольне провадження у справі “Північного потоку – 2″, наслідки якого можуть мати міжнародний характер. Дане рішення про призначення штрафу – лише один з етапів даного проекту”, – відзначили в UOKiK.

Представники компанії Engie вже заявили, що мають намір оскаржити рішення польського відомства: “Ми абсолютно не згодні з цим претензіями. Будемо оскаржувати його негайно”.

За повідомленням польського антимонопольного регулятора, розслідування почалося ще в 2016 році. У квітні 2018 го UOKiK відкрив антимонопольне провадження щодо «Газпрому», Engie і ще чотирьох учасників будівництва «Північного потоку – 2»: компаній Uniper, OMV, Shell і Wintershall.

У провину компаніям закидають те, що вони почали будувати «Північний потік – 2″, не заручившись згодою польської антимонопольної служби. «Газпром» в червні минулого року направив польській стороні свої заперечення з цього питання.

Коментуючи останні дії UOKiK в компанії – операторі «Північного потоку – 2» (Nord Stream 2 AG) підкреслили, що заяви польського антимонопольного органу «не мають відношення до реалізації проекту». За словами представників фірми, будівництво проходить при дотриманні «всіх чинних законів і нормативних актів», всі необхідні дозволи для цього були отримані.

Зараз будівництвом газопроводу займається компанія Nord Stream 2 AG, засновником якої був «Газпром»; європейські компанії Engie, OMV, Shell, Uniper і Wintershall кредитують проект. Однак Варшава знайшла привід покарати європейського інвестора проекту. Варто відзначити, що польська влада залишається одними з найбільш жорстких супротивників будівництва «Північного потоку – 2». Так, під час вересневого візиту в США польський президент Анджей Дуда обговорював з американським колегою Дональдом Трампом, «як краще зупинити» будівництво газопроводу.

При цьому аналітики констатують, що негативне ставлення Польщі до «Північного потоку – 2» збігається з позицією США. Так, виступаючи 8 листопада на заходах на честь 30-річчя падіння Берлінської стіни, держсекретар США Майк Помпео в черговий раз заявив, що в разі реалізації цього проекту Європа буде залежати від «примх» Москви.

Поділитись