Обама: дії Трампа загрожують демократії США

Обама: дії Трампа загрожують демократії США

В один з найбурхливіших моментів сучасної політичної історії колишній президент США Барак Обама відзначив, що його наступник є серйозною і неминучою загрозою американській демократії та расовою справедливістю.

Як пише CNN, потім, що ще більше помітно, президент Дональд Трамп вийшов на телебачення і довів його право, поклавши передчуття тіні на вибори, які він вже намагається видати як нелегітимні в очах мільйонів американців.

Кампанія між Трампом та претендентом на кандидата в демократичні президенти Джо Байденом здебільшого просувалася поза полем зору, затьмареною пандемією, через яку загинуло понад 150 000 американців.

Але надзвичайні втручання двох президентів, чиї спадщини будуть назавжди переплетені, раптом підкреслили, як ці вибори, за висловом чотирирічного кліше, будуть насправді найважливішими в житті США.

Слова Обами були не просто його найбільш публічним втручанням у кампанію 2020  року або його найстрашнішою заявою щодо його наступника, найвищим пріоритетом якого є викорінення досягнень Обами вдома та за кордоном.

Виступ в церкві, де колись проповідував Мартін Лютер Кінг-молодший, також являв собою найсуворіший, явний і нестримний розбір про перегони на видатній публічній сцені всієї його політичної кар’єри.

У своїй кампанії 2008 року він говорив про расові упередження, прагнучи вилікувати національні рани, і врятував свою кампанію, коли наполягав на асоціації з суперечливим Преподобним Єремією Райт. І він поділився інтимною частиною власного досвіду та духовного самоврядування, пояснивши країні, чому чорношкірі американці засмучені виправдувальним вироком у стрілянині Трейвона Мартіна та в розриві “Дивовижної благодаті” під час висловлювання прихожанам у Чарлстоні, Південна Кароліна, тоді церква потрапила під масові розстріли у 2015 році.

Але виступ Обами на похоронах преподобного Джона Льюїса був в тонах активіста, а не цілителя чи оптиміста, який колись заявив, що немає ані “Чорної Америки”, ані “Білої Америки”.

Це потягло за собою зіткнення між першим чорним президентом нації та тим, хто назвав своє ім’я расистською кампанією “birther” проти Обами і котрий балотується на переобрання, загорнутий у прапор Конфедерації та захищаючи пам’ятники генералам громадянської війни, які воювали за збереження рабства.

Обама також запропонував найвидатніший звіт до цього часу щодо расового пробудження після смерті Джорджа Флойда з коліном міліціонера на шиї в той момент, коли Трамп намагається підбурювати білих до протестів.

Обама, вихваляючи Льюїса, героя громадянських прав, якого побили до смерті, забезпечуючи права виборців для афроамериканців, потім поставив Трампа прямо в родовід старих глибоких південників, надзвичайно чіткий крок, який назвав кампанію Трампа прямою загрозою республіці.

“Бика Коннора, можливо, вже не буде. Але сьогодні ми на власні очі бачимо, як поліцейські стають на колінах на шиях чорноамериканців”, – сказав Обама, зауважуючи, що дотримувався обережності у передвиборчій гонці, якої він в основному дотримувався, перебуваючи на посаді.

“Джордж Уоллес може піти. Але ми можемо стати свідками того, як наш федеральний уряд відправляє агентів використовувати сльозогінний газ і дубинки проти мирних демонстрантів”, – сказав Обама, чітко посилаючись на тривожність “закону і порядку” Трампа.

“Можливо, нам більше не доведеться здогадуватися про кількість медуз у банці для того, щоб зробити виборчий бюлетень. Але навіть коли ми сидимо тут, є влада, які роблять все можливе, щоб відмовити людей від голосування – закривши місця для голосування, а також націлюємо на меншини та студентів із обмежувальними законами про посвідчення особи, а також нападаємо на наші права голосу з хірургічною точністю, навіть підриваючи Поштову службу напередодні виборів, від якої залежатимуть пересування  бюлетенів, надісланих поштою, щоб люди не захворіли».

Окрім того, що може виявитися найбільш політично важливою лінією своєї похвали для демократів, Обама закликав переглядати що робиться в Сенаті, аби переконатися, що голос кожного остаточно підрахується.

“І якщо все це потребує усунення філібастера (тактика перешкоджання законопроєктам парламентською меншістю шляхом затягування ухвалення рішень за допомогою внесення величезної кількості поправок, декламування гасел, розлогих роздумів на тему і не по темі. Філібастер як форма парламентської боротьби розвинувся в США завдяки історичній традиції, оскільки тривалість обговорення в Сенаті США, на відміну від Палати представників, не обмежена. Подібна тактика впливу на прийняття рішень відома з античних часів. З плином часу філібастер став традиційним способом парламентської боротьби в багатьох країнах) – чергової реліквії закону Джима Кроу ( широко поширена неофіційна назва законів про расову сегрегацію в деяких штатах США у період 1890–1964 років)- для того, щоб забезпечити дані Богом права кожного американця, то це ми повинні робити”, – додав він.

Поділитись