Кримінальна відповідальність чиновників за незаконне збагачення вступила в дію

Кримінальна відповідальність чиновників за незаконне збагачення вступила в дію

Стаття, яка повертає кримінальну відповідальність чиновників за незаконне збагачення, яка була скасована при президенті Петрі Порошенко, в четвер вступила в силу.

Згідно з документом, придбання чиновником активів, вартість яких вище їх доходу більш ніж на 6500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тягне за собою позбавлення волі на строк від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади строком до 3 років. 

Займатися обґрунтуванням незаконності збагачення буде Вищий антикорупційний суд за заявою прокурора Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП), в деяких випадках це покладається на Генпрокуратуру.

Стаття про кримінальну відповідальність за незаконне збагачення раніше була в цьому законі. Але 26 лютого 2019 року Конституційний суд скасував цю статтю в Кримінальному кодексі через некоректну формулювання. У ній під незаконним збагаченням малося на увазі придбання чиновником “у власність активів у значному розмірі, законність підстав придбання яких не підтверджена доказами, а також передача їм таких активів будь-якого іншого особі”. Судді визнали, що в такій редакції стаття про незаконне збагачення не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості і конституційним приписом про неприпустимість залучення особи до відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім’ї чи близьких родичів.

Закон про повернення відповідальності за такі злочини було прийнято Верховною Радою 31 жовтня і підписаний президентом Володимиром Зеленським 25 листопада.

Стаття про незаконне збагачення з’явилася в Кримінальному кодексі ще в 2011 році, але фактично була “мертвою”. У 2014 році її допрацювали і з наступного року почали використовувати. Це було однією з вимог ЄС для отримання Україною безвізового режиму, а також одним із зобов’язань Києва перед Міжнародним валютним фондом. Згідно зі статтею 368-2 КК, чиновник міг опинитися за ґратами на строк від 2 до 10 років і позбутися майна, якщо він придбав у власність майно або грошові кошти, законність придбання яких не була підтверджена доказами. Це ж стосувалося і передачі чиновником майна або грошей будь-якого іншого особі. Але жодного судового рішення по цій статті так і не було винесено.

Після скасування цієї статті Конституційним судом понад півсотні кримінальних справ, які розслідувало Національне антикорупційне бюро, були закриті, навіть ті, які вже перебували в судах. Підозрювані в корупції чиновники і політики отримали повну амністію. НАБУ підозрювало в незаконному збагаченні тодішнього міністра інфраструктури Володимира Омеляна, лідера Радикальної партії Олега Ляшка, колишнього військового прокурора Костянтина Кулика, екс-главу Державної фіскальної служби Мирослава Продана, а також багатьох парламентаріїв.

Поділитись