Білоруські ЗМІ: Лукашенко почав зачистку

Білоруські ЗМІ: Лукашенко почав зачистку

Президент Білорусі Олександр Лукашенко звільнив посла в Латвії Василя Марковича «за неналежне виконання посадових обов’язків».

Екс-посли Білорусі у Франції і Словаччини, що перейшли на бік опозиції, Павло Латушко і Ігор Лещеня були позбавлені дипломатичного рангу «в зв’язку з вчиненням вчинків, що ганьблять державну службу».

При цьому про підтримку протестів з боку Марковича ніде не повідомлялося, проте відносини з Ригою у Мінська зіпсувалися саме через те, що Латвія розкритикувала президентські вибори і мітинги.

Маркович був викликаний в МЗС Латвії 18 серпня. Йому вручили ноту протесту в зв’язку з затриманням латвійських громадян силовиками в Білорусії, а також зажадали пояснень з приводу звинувачень Риги з боку Лукашенка в фінансуванні опозиції.

Латушко є членом президії Координаційної ради. Рані він зазначив, що білоруська влада поставила перед ним ультиматум. За словами політика, перед ним поставили вибір між кримінальною відповідальністю або від’їздом в іншу країну.

«Мені був поставлений ультиматум: покинути країну або бути притягнутим до кримінальної відповідальності», – сказав Латушко.

При цьому опозиціонер додав, що не має наміру просити у європейських країн політичного притулку. Він підкреслив, що має намір повернутися до Білорусі назад. Однак Латушко не уточнив, коли саме це станеться.

Лещеня також був звільнений за те, що підтримав співвітчизників, які виходили на акції протесту в Мінську та інших містах після виборів президента республіки.

«Я солідарний з тими, хто виходив на вулиці міст з мирними ходами, щоб їх голос був почутий. Як уродженець міста Жодіно, я з вами, робочі «БілАЗ» і Ковальського заводу важких штамповок», – сказав він у відеозверненні, опублікованому в Telegram-каналі “Наша Нива”.

Видання відзначило, що це перший посол Білорусі, який підтримав маніфестантів. Лещеня зазначив, що він «в шоці від історій про тортури і побиття громадян» його країни.

«Сотні моїх співвітчизників відчули на собі, що ряд представників правоохоронних органів в повній мірі відродили традиції НКВД в толерантній європейській Білорусі XXI століття», – зауважив посол.

Він також розповів, як «в одній з фотографій місива з синців і синців» упізнав однокласника своєї доньки, «який точно ніколи не був баламутом». Знімок був опублікований в одному з білоруських ЗМІ.

У своєму зверненні Лещеня також підкреслив, що держава може бути згуртована, сильна і не схильна до зовнішніх впливів тільки коли поважаються «воля народу, його мова, історія та культура».

Дипломат висловив сподівання, що в майбутньому влади республіки будуть враховувати позиції всіх верств населення і представників різних політичних партій.

Минулого місяця був звільнений співробітник МЗС Білорусі, начальник історико-архівного відділення міністерства В’ячеслав Казаченок за підтримку протестів в республіці. Він був звільнений за статтею 42 Трудового кодексу «в зв’язку з грубим порушенням своїх трудових обов’язків». МЗС також довелося покинути замначальника управління Євразійської інтеграції Олені Копаневій.

17 серпня Казаченок і Копанева вийшли на одиночний пікет на сходинки будівлі зовнішньополітичного відомства з білими порожніми аркушами. Тим самим співробітники МЗС хотіли показати свою принципову позицію щодо ситуації в країні.

Поділитись