Білоруси не можуть повернутися в країну через наказ Лукашенка

Олександр Лукашенко доручив не пускати назад в Білорусь тих її громадян, які виїхали під час пандемії.

Він поставив уряду завдання «не впускати в країну не тільки людей з чужим паспортом, а й тих «розумних» білорусів, які виїхали за межі країни в цей непростий час». Лукашенко запевнив, що це не політичне рішення, і пояснив закриття кордонів спалахом захворюваності COVID-19: «Заразу нам возити не треба, і неважливо, з яким паспортом».

Ще до заяви Лукашенка стали з’являтися повідомлення про те, що білоруські громадяни не можуть потрапити на батьківщину з боку Литви, Латвії, Польщі та України. Проблеми зі в’їздом виникли, зокрема, у білоруських студентів, які навчаються в закордонних вузах. Прикордонники при цьому посилалися на коронавірус, але через якийсь час людей все ж почали пропускати.

Лукашенко попередив білорусів: «Поїхав — назад не повернешся», кажучи, зокрема, про лікарів. «Особливо просять наших лікарів приїхати до Польщі, щоб допомогти населенню і державі в боротьбі з ковідом. Хочу попередити: зайвих лікарів у нас немає». Ця заява Олександра Лукашенка стало відповіддю на рішення Польщі, яка почала запрошувати іноземних лікарів, щоб впоратися з епідемією COVID-19. На кінець 2019 року в Польщі працювали близько 1,5 тисяч лікарів з країн, що не входять в ЄС, в тому числі понад 300 докторів з Білорусі.

«Багато білоруських лікарів їдуть працювати за кордон вахтовим методом: хочуть підзаробити, накопичити грошей і через рік-два повернутися назад. Заяви Лукашенка, швидше за все, спрямовані на те, щоб ці лікарі задумались і залишилися всередині країни», — вважає політолог Юрій Чаусов. Але він прогнозує, що так Лукашенко доб’ється протилежного результату: «Це прояв свавілля влади може стати вирішальним фактором для тих, хто поки ще не визначився, емігрувати з країни або залишатися жити при диктатурі, якщо вона встоїть. І вони поїдуть».

«Наказ Лукашенка — це грубе порушення прав громадян», — говорить колишній суддя Конституційного суду Білорусі Михайло Пастухов. Він посилається на статтю 30 Конституції Білорусі, в якій прописано право залишати країну і безперешкодно повертатися назад.

«Категорично говорити, що ми назад не впустимо, такі жорстокі заходи застосовувати проти своїх громадян навіть в умовах коронавірусу мені представляється неприпустимим», — вказує Пастухов.

Поделитесь в соц сетях!

Теги: ,

Загрузка...