В Ірані стратили юнака, заарештованого в 15 років

В Ірані стратили юнака, заарештованого в 15 років

Страта в Ірані людини, заарештованої в 15 років, є «жорстоким посяганням на права дитини», – заявила організація Amnesty International, яка також попередила про майбутні страти.

У серпні 2010 року Саджаді Санжара, якому тоді було 15 років, був заарештований за смертельне поранення чоловіка. Він сказав, що ця людина намагалася зґвалтувати його і стверджував, що діяв в порядку самооборони, але в 2012 році він був визнаний винним у вбивстві і засуджений до смертної кари.

Санджар був таємно страчений в понеділок, 2 серпня, але його сім’ї повідомили про вбивство тільки після того, як воно сталося. Тюремний чиновник попросив їх забрати тіло.

«Таємною стратою Саджаді Санджара іранська влада ще раз продемонстрували крайню жорстокість своєї системи ювенальної юстиції», – заявила Діана Ельтахаві, заступник директора Amnesty International по Близькому Сходу і Північній Африці.

«Смертна кара до осіб, яким на момент вчинення злочину не виповнилося 18 років, абсолютно заборонено міжнародним правом і являє собою жорстоке порушення прав дитини.

Ельтахаві додала: «Той факт, що Саджаді Санджар був страчений таємно, позбавивши його і його сім’ю навіть можливості попрощатися, зміцнює тривожну картину того, що іранська влада проводять страти таємно або в короткі терміни, щоб мінімізувати шанси публічних і публічних страт, а також втручання для порятунку життів людей».

Правозахисна група також попередила, що двоє інших молодих людей, Хоссейн Шахбазом і Арман Абдолалі, яким на момент арешту 17 років, тепер знаходяться під загрозою «неминучою» страти.

«Їх судові процеси були затьмарені серйозними порушеннями, включаючи використання заплямованих тортурами «зізнань», – заявила Amnesty International, вказавши, що Шахбазов вже був би мертвий, якби не міжнародна обурення напередодні його запланованої кари.

«Його кара може бути перенесена в будь-який момент», – попередила правозахисна організація.

Amnesty заявила, що виявила 80 осіб в Ірані, які в даний час очікують страти за злочини, вчинені в дитинстві, а з 2005 року вона зафіксувала страти «щонайменше 95 осіб», які були дітьми, коли вони зробили свій злочин.

«Реальне число тих, хто стикається з цим ризиком і страчений, ймовірно, буде більше», – заявила Amnesty.

Як держава-учасниця Конвенції про права дитини та Міжнародного пакту про громадянські і політичні права Іран за законом зобов’язаний звертатися з особами молодше 18 років як з дітьми і забезпечувати, щоб вони ніколи не піддавалися смертної кари або довічного ув’язнення.

Поділитись