В Арктиці вчені виявили катастрофічне для клімату відкриття

В Арктиці вчені виявили катастрофічне для клімату відкриття

Вчені Вашингтонського університету, Національної лабораторії Лос-Аламоса і Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) виявили, що вміст прісної води в Північному Льодовитому океані збільшилася на 40 відсотків за останні два десятиліття.

Проникнення прісної води в Атлантичний океан може катастрофічним чином вплинути на глобальний клімат. Стаття фахівців опублікована в журналі Nature Communications.

За словами вчених, накопичення прісної води відбувається через танення арктичних льодів. В даний час прісна вода знаходиться поверх солоної і утримується вітрами в морі Бофорта, утворюючи щось на зразок водяного купола. Якщо вітри ослабнуть, то прісна вода проникне в північну Атлантику, включаючи море Лабрадор. Це, в свою чергу, вплине на великі океанічні течії в Атлантичному океані, а також циркуляцію холодних і теплих вод.

Висновок дослідників заснований на моделюванні циркуляції океану, яке дозволило простежити за поширенням прісної води в морі Бофорта в період 1983-1995 років. Виявилося, що велика частина прісної води досягла Лабрадору через Канадський Арктичний архіпелаг. Під час цієї події солоність Лабрадору знизилася на 0,2-0,4 частини на тисячу частин.

В даний час обсяг прісної води в морі Бофорта в два рази більше, ніж минулого разу, і становить 23 тисячі кубічних кілометрів. Хоча точне вплив такої прісноводної «бомби» на Атлантику не можна спрогнозувати, вчені вважають, що це серйозно вплине на клімат всього Північної півкулі.

Поділитись