У мозку знайдено нові типи клітин з невідомою функцією

У мозку знайдено нові типи клітин з невідомою функцією

Здавалося б, сучасна наука вже вздовж і впоперек досліджувала кожну клітинку організму ссавців, і ніяких нових відкриттів в цій області біології очікувати не варто.

І все ж дослідники продовжують знаходити в організмі навіть цілі невідомі раніше органи. А така складна структура як головний мозок, схоже, ніколи не перестане підносити вченим сюрпризи.

На цей раз дослідники з Базельського університету в Швейцарії виявили в мозку мишей відразу два нових типи клітин.

Це допоміжні клітини, які стосуються нейроглії: структурі, яка захищає і підтримує нейрони в головному і спинному мозку.

Схоже, ці невідомі науці клітини впливають на те, як мозок адаптується до нових умов і регенерує. Причому ці процеси підтримуються навіть в дорослому організмі, повідомляє ScienceAlert.

Новий тип клітин був виявлений в субвентрікулярній зоні, яка розташована уздовж наповнюються рідиною шлуночків головного мозку.

Вчені досліджували мультипотентні стовбурові клітини мозку – клітини, які можуть дати початок різним типам нервової тканини. Біологи виявили в них особливий «перемикач». Його активація привела до того, що сплячі стовбурні клітини в вивченої зоні почали розвиватися в гліальні клітини, включаючи ті два типи, які не були відомі науці.

Дослідникам ще належить зрозуміти, які функції ці клітини виконують в роботі головного мозку. Однак на даний момент у них є кілька припущень.

Автори дослідження помітили, що при пошкодженні нейронів активувалися обидва нових типи клітин.

Це може говорити про те, що невідомі раніше гліальні клітини підтримують нейропластічність і беруть участь у відновленні нервових структур.

До того ж один з типів невідомих раніше клітин був виявлений в незвичайному місці в мишачому мозку. Ці клітини знаходилися швидше на стінках шлуночків мозку, ніж безпосередньо в нервовій тканині.

Таке розташування навело вчених на думку, що нові клітини можуть сприймати і обробляти сигнали від віддалених ділянок мозку. Однак, знову ж таки, всі ці припущення ще тільки належить перевірити в ході додаткових досліджень.

Стаття з описом нових типів клітин вийшла в престижному науковому журналі Science.

Поділитись