У Амстердамі має вирішитися доля золотих артефактів скіфів в Криму

У Амстердамі має вирішитися доля золотих артефактів скіфів в Криму

За експонати кримського музею борються Москва і Київ – золота колекція покинула український Крим, але поки не повернулася в російський.

Рішення по справі повинен прийняти апеляційний суд Амстердама.Доля скіфського золота вирішиться вже 2 вересня. Процес, що затяглася через політику і коронавірусу, в цю середу повинен нарешті прийти до завершення. Перший раунд був за Києвом – окружний суд оголосив золото скіфів українським на підставі конвенції ЮНЕСКО.

Москва успішно оскаржила рішення – голландці визнали, що документ до справи не застосуємо. Нове рішення повинен прийняти Апеляційний суд Амстердама. Про свої очікування розповідає директор музею сучасного мистецтва «Гараж» Антон Бєлов.

Антон Бєлов директор музею сучасного мистецтва «Гараж» «Я дотримуюся стратегії, якої, напевно, дотримуються багато великих і менш великі колекції світу, що колекції повинні бути єдині і належати музею, тому що так задумували їх засновники або так історично склалося. Тому я за те, щоб колекції музеїв повернулися в музеї, не дивлячись на юридичний або якийсь інший статус, який вони мають у рамках тієї чи іншої держави. Мені здається, що суд Амстердама буде розглядати більш комплексно, тому що, якщо, з одного боку, є політична складова, яка, напевно, для європейського правосуддя відіграє велику фонову роль, але тут ще буде важливим є питання, як це було документально оформлено, як власність держави, передана державі, або все таки оформлено, що це музею надавали, припустимо, під рік гарантії. Я думаю, всі ці маленькі аспекти будуть відігравати велику роль».

Основу колекції скіфського золота, яка залишається в Нідерландах з 2014 року, становлять прикраси з Усть-Альмінського некрополя. Як розповів ЗМІ директор музею-заповідника «Неаполь Скіфський» Юрій Зайцев, археологи виявили їх в 1996 році – і багаті поховання з золотими вінками, сережками, браслетами, пряжками стали для них повною несподіванкою.

В Нідерланди вирушили близько 2 тисяч експонатів, страхова вартість колекції оцінили в 2 млн доларів. З огляду на унікальність юридичної ситуації навколо артефактів, можливо якесь компромісне рішення? Міркує партнер колегії адвокатів Delcredere Анастасія Тараданкіна.

Анастасія Тараданкіна партнер колегії адвокатів Delcredere «Вимоги заявлені дуже конкретно. У цих цінностей, в принципі, єдиний правовий статус, і були одні й ті ж підстави для їх передачі. Якимось чином їх ділити в рамках цього судового процесу буде неможливо. Швидше за все, буде прийнято рішення про передачу, але подивимося, в цьому судовому засіданні або суд буде ще думати. В принципі, можливо те, що, незважаючи на прийнятий судовий акт, виконання може бути припинено, тому що можливі подальші процедури оскарження. І тому, можливо, культурні цінності поки залишаться в Нідерландах».

Поділитись