Міжнародна група вчених із США і Німеччини довели, що найсмертоносніша пандемія чуми в історії була ще масштабнішою, ніж вважалося раніше.
Про це повідомляється в прес-релізі на Phys.org. Дослідники реконструювали вісім геномів чумної палички Yersinia pestis, яка є збудником бубонної чуми. ДНК патогенного мікроорганізму була витягнута із зразків людських останків, зібраних на території сучасної Франції, Німеччини, Іспанії та Великобританії. Результати аналізу підтвердили, що інфекція, яка охопила країни Середземномор’я під час під час правління візантійського імператора Юстиніана I, була саме чумою.
За словами вчених, виявлення збудників чуми в Іспанії і у Франції показало, що хвороба дійсно охопила прибережні регіони, де вона була особливо лютої. При цьому протягом двох століть, протягом яких пандемія охопила весь цивілізований світ, існувало безліч різних штамів бактерії. У більш пізніх геномів були відсутні кілька генів, які сприяють вірулентності – здатності інфекційного агента заражати організм господаря. Таким чином, чумна паличка еволюціонувала, ставала менш смертельної для людей, що сприяло більшій її поширенню.
Вчені до цих пір сперечаються, який вплив пандемія зробила на світ того часу. Деякі дослідники стверджують, що, хоча спалах чуми забрала безліч життів, лихо зіграло невелику роль у розвитку суспільства і економіки. Інші фахівці вважають, що вона могла зробити істотний вплив на людство.
Фото gettyimages.