Людський вік собаки: науковці вирахували нову формулу підрахунку

Людський вік собаки: науковці вирахували нову формулу підрахунку

Очевидно, що ваш пес старіє швидше, ніж ви. Але нове дослідження дає нам куди більш чітке уявлення про те, наскільки старою в порівнянні з людиною буде собака в тому чи іншому віці.

Як пише bbc, якщо вашому псові виповнилося 10 років – скільки це, якщо порівняти з людиною? Широко поширена думка, що вік собаки, якій десять років, приблизно відповідає людським 70 рокам. Цей коефіцієнт перерахунку (кожен прожитий рік собаки дорівнює семи людським), мабуть, народився так: передбачувану тривалість життя людини (приблизно 77 років) розділили на очікувану тривалість життя собаки (близько 11 років).

В основі цієї нехитрої формули лежить припущення, що кожен календарний рік собачого життя – еквівалент семи років життя людини, причому в будь-якому собачому віці. Однак нове дослідження показує: все не так просто. І якщо поглянути на деякі основні контрольні показники розвитку собачого організму, цілком зрозуміло, чому.

Наприклад, представники більшості порід собак досягають статевої зрілості у віці від шести до 12 місяців (а 12 місяців, як ми пам’ятаємо, за поширеним уявленням, відповідає людському віку сім років). З іншого боку, трапляється, що деякі собаки доживають до 20 років і більше. Згідно коефіцієнту перерахунку “один рік за сім”, такий вік буде відповідати недосяжним для людини 140 рокам.

Ускладнює справу й те, що тривалість життя собаки сильно залежить від породи. Більш дрібні собаки зазвичай живуть довше, з чого можна припустити, що вони старіють повільніше, ніж більші.

З чого випливає питання: що конкретно ми маємо на увазі під віком? Найпростіше визначення – це кількість часу, який минув з моменту народження, тобто хронологічний вік.

Є, однак, і інші визначення. Наприклад, біологічний вік – суб’єктивна річ. Він розраховується, виходячи з оцінки безлічі фізіологічних показників розвитку конкретної людини, що включають, наприклад, так званий індекс немічності (який виводиться, виходячи з наявності захворювань, наявних у людини, їх кількості і т.д.).

Є і більш об’єктивні біомаркери старіння – наприклад, рівень експресії генів або кількість клітин імунної системи. Швидкість, з якою росте біологічний вік, залежить від генетично успадкованих факторів, психічного здоров’я та способу життя.

У випадку з тваринами нам краще орієнтуватися на їх біологічний вік. Навіть якщо ви знаєте, що вашому хом’яку шість тижнів, вам це мало що скаже про те, на якому етапі життя він знаходиться – навіть якщо вам відомо, що зазвичай хом’ячки живуть тільки три роки. Куди корисніше знати, що ваш хом’ячок досяг віку, в якому він може розмножуватися.

Автори нового дослідження процесів старіння вважають, що найрозумніше – обчислювати біологічний вік за допомогою так званих епігенетичних годин – сукупності епігенетичних міток ДНК, що накопичуються з плином часу в організмі будь-якого ссавця.

Таким чином, порівнюючи рівні метилування у лабрадорів-ретриверів і у людей, дослідники вивели формулу, за допомогою якої можна прив’язати вік собаки до його еквіваленту у людини.

Ось ця формула: еквівалент людського віку = 16 x ln (хронологічний вік собаки) + 31.

ln” тут – математична функція, відома як натуральний логарифм. Натуральні логарифми корисні для вирішення алгебраїчних рівнянь, в яких невідома присутня в якості показника ступеня.

Собаки на початку свого життя надзвичайно швидко дорослішають. Але потім процес старіння сповільнюється, що означає: більшу частину свого життя ваш пес проводить в стані середнього віку.

Корисно запам’ятати, що перший собачий рік приблизно дорівнює 31 року у людини. Потім кількість подвоєнь в хронологічному віці собаки збільшує кількість “людських” років в 11 разів.

Що це означає? Приклад: вісім календарних років – це три подвоєння (з одного до двох, з двох до чотирьох і з чотирьох до восьми). Що в підсумку дає собачий вік, еквівалентний 64 рокам у людини (тобто 31 + 3×11).

Поділитись