Китайські вчені виростили у мишей роги за допомогою стовбурових клітин

Китайські вчені виростили у мишей роги за допомогою стовбурових клітин

Вчені з Північно-Західного політехнічного університету в Сіані (Китай) за допомогою генної інженерії виростили у мишей структури, схожі на роги.

Подібна технологія у майбутньому може дозволити людям відновлювати втрачені кінцівки, повідомляє Science.

Відомо, що оленячі роги виростають і опадають щороку. Це єдина частина тіла ссавців, здатна швидкої регенерації. Весною роги збільшуються в середньому на 2,5 см на день. Вони вважаються прикладом однієї з найшвидших живих тканин у природі.

Вчені визначили клітини, відповідальні зростання рогів. Після того, як деякі види тварин втрачають кінцівки, виникає популяція клітин під назвою “бластема”. Вони можуть трансформуватися в клітини, що допомагають відростити кінцівку назад.

У оленів виявили бластеми, які відповідають за відновлення тканин рогів та кісток після линяння. Автори нового дослідження за допомогою секвенування РНК проаналізували 75 000 клітин плямистого оленя (Cervus nippon) у рогах і навколишніх тканинах.

Дослідження показало, що за кілька днів до линяння стовбурові клітини удосталь накопичувалися в основі рогів. Через п’ять днів після скидання рогів вони згенерували окремий підтип стовбурових клітин, які отримали назву клітини-попередники пантової бластеми (ABPC). Ще через п’ять днів клітини почали перетворюватися на хрящі та кістки.

Вчені культивували ABPC у лабораторній чашці Петрі і потім пересадили їх мишам. У результаті за 45 днів у гризунів виросла «структура, схожа на роги».

Автори дослідження зазначили, що у перспективі ABPC можна буде використовувати у людських клітинних культурах. Це дозволить лікувати ушкодження скелета та відновлювати кінцівки.

Поділитись