Верховна рада запустила судову реформу.
Вирішальний голос при призначенні суддів на Україні отримали іноземці. В опозиції заявили, що депутати передали країну під зовнішній іноземний контроль, а ось США і ЄС схвалили рішення.
Депутати у другому і остаточному читанні затвердили закон «Про судоустрій і статус суддів». Ініціативу підтримали 293 депутати при необхідних 225. Закон визначає порядок формування Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС). Цей найважливіший орган судової системи займається формуванням суддівського корпусу, займається питаннями атестації та призначення служителів Феміди. ВККС надалі буде відповідати за підбір на вакантні посади 2000 суддів і атестацію 5000 діючих суддів.
Ключовий момент прийнятого законопроекту: головну роль при формуванні ВККС гратимуть іноземці. Вибирати кандидатів в ВККС буде спеціальна комісія, до якої увійдуть шість чоловік. Троє – з числа діючих або колишніх суддів, запропонованих Радою суддів України. Троє – якісь міжнародні експерти, яких запропонують іноземні організації. При цьому рішення зовнішніх експертів буде визначальним, якщо голоси по якомусь із кандидатів розподіляться порівну. Тобто якщо голоси за кандидата розділяться три на три, то переможцем стане той, за кого проголосували іноземці.
Іноземці також отримають доступ до всіх документів та інформації про проведення конкурсів. Для них будуть відкриті всі реєстри, вони зможуть звертатися до органів влади, підприємства та організації із запитами з приводу претендентів в ВККС і отримувати конфіденційну інформацію. Механізмів захисту даних депутати не передбачили. Якихось вимог до експертів теж не прописали. Наприклад, ті можуть не знати ні українського, ні російської мови, можуть не розумітися на українському законодавстві.
Цікаво, що ще на початку червня представники «Слуги народу» виступали проти законопроекту. Про це говорив, зокрема, глава пропрезидентської фракції Давид Арахамія. «Якщо люди говорять «давайте ми будемо вам вибирати і керувати», то давайте тоді будемо відкрито говорити, що хочемо передати судову систему на аутсорсинг міжнародних інституцій», – зазначав він. А глава комітету Верховної ради з правових питань, депутат від «Слуги народу» Андрій Костін підготував законопроект, згідно з яким міжнародні представники не грали вирішальну роль при формуванні ВККС.
Проте в день голосування позиція партії Зеленського змінилася. Альтернативні законопроекти критикувала Венеціанська комісія Ради Європи. Глава комісії Джанні Букіккіо в середині червня зустрівся в Києві з Зеленським. В ході переговорів він переконував президента України наділити іноземців правом вирішального голосу. В інтерв’ю київським журналістам він фактично визнав, що закликає до порушення української конституції. «На мій погляд, це необхідна жертва для того, щоб поліпшити демократичну ситуацію в країні, просунутися на європейському шляху», – сказав Букіккіо.
16 червня зі спеціальною заявою виступило посольство США. У зверненні сказано, що олігархи нібито намагаються знищити інститути і закони, які послаблюють їх вплив на Україну. «Одна з найважливіших передумов успішних реформ – незалежні експерти, призначені міжнародними партнерами України», – сказано в заяві. Нарешті, на появу міжнародних експертів наполягали в МВФ. Там прямо пов’язували судову реформу з наданням нових кредитів.
Опозиція виступала проти законопроекту. Депутат від «Батьківщини» Сергій Власенко наголошував, що документ порушує відразу кілька статей української конституції. Він нагадав, що стаття 1 Основного Закону говорить, що Україна є суверенною державою, стаття 5 говорить про те, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади виступає народ. «Невже у нас на 40-мільйонну країну не знайшлося шести порядних людей? Ми єдина країна в світі, де відбувається таке свавілля. Я не можу поїхати в Німеччину або США і там їм вибирати суддів, а у нас таке не просто можливо, а прямо підтримується депутатами», – обурювався парламентарій.