Міжнародна група вчених за допомогою телескопа “Хаббл” побачила в космосі диск з речовиною, яке активно обертається навколо надмасивної чорної діри.
Але за сучасними уявленнями науки, такий диск в природі не міг існувати. Чорна діра, біля якої виявили диск – газовий диск, який утворюється навколо компактних зоряних залишків (в тому числі чорних дір) – знаходиться в центрі галактики NGC 3147 в 130 мільйонах світлових років від Землі.
Ця чорна діра важить приблизно в 250 мільйонів разів більше сонця. До моменту відкриття аккреціонного диска вчені вважали, що цих дисків не може бути у таких величезних чорних дір, оскільки вони «поглинають» все навколо. Зазвичай диски у таких об’єктів гаснуть, а не сплющуються в биноподібний диск, тому вчені були дуже здивовані.
Чорна діра цікавить ще з однієї причини – вона демонструє ефекти відразу двох теорій відносності Альберта Ейнштейна.
Вчені побачили те, що називається релятивістським випромінюванням, а також «розтягування» випромінювання до червоних хвиль. Так, світіння від газу змінюється відповідно до загальної та спеціальної теоріями відносності.
Спектрограф “Хаббла” дозволяє ізолювати світло від зірок і безперешкодно вивчати слабке світіння від газу поблизу чорних дір.